July 2017

Display:

View:

Mon 26
Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Category
Chair Duty
Duty Staff: MC/PJM/PWO/AJP/JPP/VJS/SSW

Duty Staff: MC/PJM/PWO/AJP/JPP/VJS/SSW

Category
Duty Staff
Post GCSE Programmes start

Post GCSE Programmes start

Category
Other
Tea Duty: King-Reynolds

Tea Duty: King-Reynolds

Category
Tea Duty
Full School Service (Lesson One starts after service)

08:35

Full School Service (Lesson One starts after service)

Category
Service
ABRSM Examinations (Old Hall)

09:00 - 17:00

ABRSM Examinations (Old Hall)

Category
Music/Arts
1st Form Spoken English Assessments

09:00 - 16:00

1st Form Spoken English Assessments

Category
Other
Mouthguard Fitting (Pavilion)

11:15 - 16:00

Mouthguard Fitting (Pavilion)

Category
Sport
Moonrakers 'Go Ape' Trip

12:00

Moonrakers 'Go Ape' Trip

Calendar Meeting (N2)

13:50

Calendar Meeting (N2)

Category
Meeting
Tue 27
1st Form History Trip to Chepstow Castle and Tintern Abbey

08:30 - 17:15

1st Form History Trip to Chepstow Castle and Tintern Abbey

Category
Trip
4th Form and L6th Computing Trip to Science Museum

08:30 - 17:00

4th Form and L6th Computing Trip to Science Museum

Category
Trip
ABRSM Examinations (Old Hall)

09:00 - 17:00

ABRSM Examinations (Old Hall)

Category
Music/Arts
Cricket: vs Pembroke School (Adelaide, Australia) - 1st (H)

11:30

Cricket: vs Pembroke School (Adelaide, Australia) - 1st (H)

Category
Sport
Mouthguard Fitting (Pavilion)

11:55 - 16:00

Mouthguard Fitting (Pavilion)

Category
Sport
3F RS Community Service (The Manor)

12:30 - 16:30

3F RS Community Service (The Manor)

Brecons Challenge Kayak Training

16:00 - 18:30

Brecons Challenge Kayak Training

Category
Other
L6th Careers Event: Speed Networking (Memorial Hall)

19:00

L6th Careers Event: Speed Networking (Memorial Hall)

Category
Other
Wed 28
Trip to Oxford University Open Day

08:00 - 18:00

Trip to Oxford University Open Day

Category
Trip
1st Form Spoken English Assessments

09:00 - 14:00

1st Form Spoken English Assessments

Category
Other
4th Form RS Trip to Salisbury Cathedral

13:00 - 19:00

4th Form RS Trip to Salisbury Cathedral

Category
Trip
Girls' Tennis: vs Sexey's School - U14D, U13D, U12D (H)

14:00

Girls' Tennis: vs Sexey's School - U14D, U13D, U12D (H)

Category
Sport
Cricket: vs Prior Park Prep (Cricklade) - U13A, U12A (H)

14:15

Cricket: vs Prior Park Prep (Cricklade) - U13A, U12A (H)

Category
Sport
Cricket: vs Sexey's School - U13B (H)

14:30

Cricket: vs Sexey's School - U13B (H)

Category
Sport
Girls' Tennis: vs Prior Park Prep (Cricklade) - U13B, U13C (H) U12B (A - depart at 13:15)

14:30

Girls' Tennis: vs Prior Park Prep (Cricklade) - U13B, U13C (H) U12B (A - depart at 13:15)

Category
Sport
Governors' Education Committee (Pavilion)

16:30

Governors' Education Committee (Pavilion)

Category
Meeting
Thu 29
Upper School Day Houses - Welcome for new 4th Form

08:35 - 17:30

Upper School Day Houses - Welcome for new 4th Form

Category
Other
1st Form Spoken English Assessments

09:00 - 16:00

1st Form Spoken English Assessments

Category
Other
Governors' Full Board Meeting (William Dauntsey Room)

10:00

Governors' Full Board Meeting (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
Cricket: vs The Forty Club - 1st (H)

11:30

Cricket: vs The Forty Club - 1st (H)

Category
Sport
Hemens L6th Trip to the Escape Rooms

17:00 - 22:00

Hemens L6th Trip to the Escape Rooms

Category
House event
Cricket: vs Warminster School - Girls' XI (A)

17:00

Cricket: vs Warminster School - Girls' XI (A)

Category
Sport
Upper School Boarding Houses - Welcome for new 4th Form

17:30

Upper School Boarding Houses - Welcome for new 4th Form

Category
Other
Fri 30
Post GCSE Programmes end

Post GCSE Programmes end

Category
Other
Prefect Training Day

09:00 - 17:00

Prefect Training Day

Category
Other
New Staff Induction Day

09:00

New Staff Induction Day

Category
Other
Full School Tutorial Board (Head Master's House)

16:20

Full School Tutorial Board (Head Master's House)

Category
Meeting
3rd Form Ball (Manor)

18:30 - 21:30

3rd Form Ball (Manor)

Category
Other
Prefect Meal

19:00

Prefect Meal

Category
Other
Sat 1
Cricket: vs Pangbourne College - 1st (H)

11:30

Cricket: vs Pangbourne College - 1st (H)

Category
Sport
Boys' Tennis: Internal Davis Cup - U14, U13, U12

13:30

Boys' Tennis: Internal Davis Cup - U14, U13, U12

Category
Sport
Girls' Tennis: Internal Davis Cup - U15, U14, U13, U12 (H)

13:30

Girls' Tennis: Internal Davis Cup - U15, U14, U13, U12 (H)

Category
Sport
Cricket: Internal Matches - U14 (H)

14:00

Cricket: Internal Matches - U14 (H)

Category
Sport
Cricket: vs Pangbourne College - 2nd, U15A, U15B (A)

14:00

Cricket: vs Pangbourne College - 2nd, U15A, U15B (A)

Category
Sport
Boys' Tennis: Bryanston - 1st, 2nd, 3rd, U15A, U15B (A)

14:30

Boys' Tennis: Bryanston - 1st, 2nd, 3rd, U15A, U15B (A)

Category
Sport
Brecons Challenge departs (second bus after sports)

15:00

Brecons Challenge departs (second bus after sports)

Category
Trip
Sun 2
Brecons Challenge

08:45

Brecons Challenge

Category
Trip
Horse Riding: Wickstead Show Jumping Derby (Pinewood)

09:00 - 18:00

Horse Riding: Wickstead Show Jumping Derby (Pinewood)

Category
Sport
Mon 3
Summer Festival

Summer Festival

Category
Other
Chair Duty: Evans/Mercers

Chair Duty: Evans/Mercers

Category
Chair Duty
Duty Staff: EMC/SEB/JD/PCG/CLH/PAS

Duty Staff: EMC/SEB/JD/PCG/CLH/PAS

Category
Duty Staff
Tea Duty: Hemens

Tea Duty: Hemens

Category
Tea Duty
Summer Art Exhibition opens

17:30 - 20:30

Summer Art Exhibition opens

Category
Other
Tue 4
Summer Festival

Summer Festival

Category
Other
Warhammer Schools' League Final (Nottingham)

06:00 - 21:00

Warhammer Schools' League Final (Nottingham)

Category
Club/Society
Prize Winners' Trip to Bath

09:00 - 16:00

Prize Winners' Trip to Bath

Category
Trip
Cricket: vs MCC - 1st (H)

11:30

Cricket: vs MCC - 1st (H)

Category
Sport
Cricket: vs MCC Foundation Hub - U15A (H)

14:30

Cricket: vs MCC Foundation Hub - U15A (H)

Category
Sport
Manor Dash

17:30

Manor Dash

Category
House event
Wed 5
Summer Festival

Summer Festival

Category
Other
Cricket: vs Paramatta Cricket Academy (NSW, Australia) - 1st, U15A (H)

11:30

Cricket: vs Paramatta Cricket Academy (NSW, Australia) - 1st, U15A (H)

Category
Sport
Boys' and Girls' Athletics: Lower School Sports Day

14:15

Boys' and Girls' Athletics: Lower School Sports Day

Category
Sport
Thu 6
Summer Festival

Summer Festival

Category
Other
Trip to Cambridge University Open Day departs

12:00

Trip to Cambridge University Open Day departs

Category
Trip
Tennis: Senior Internal Mixed Doubles Championship

14:00

Tennis: Senior Internal Mixed Doubles Championship

Category
Sport
School transport departs

16:30

School transport departs

Category
Other
Fri 7
Trip to Cambridge University Open Day returns

Trip to Cambridge University Open Day returns

Category
Trip
Head Master's Assembly (Memorial Hall)

08:35

Head Master's Assembly (Memorial Hall)

Category
Assembly
Manor End of Term 'Surprise Trip'

16:00

Manor End of Term 'Surprise Trip'

Category
Trip
School transport departs

16:30

School transport departs

Category
Other
Sat 8
Speech Day

Speech Day

Category
Other
Term ends after Speeches

Term ends after Speeches

Category
Other
Summer Ball

19:30 - 23:59

Summer Ball

Category
Other
Leavers' Service (All Saints' Church, West Lavington)

11:30

Leavers' Service (All Saints' Church, West Lavington)

Category
Service
Speeches and Prizegiving

14:15

Speeches and Prizegiving

Category
Other
Summer Art Exhibition closes

16:30

Summer Art Exhibition closes

Sun 9
D of E Gold Qualifying Expedition departs

D of E Gold Qualifying Expedition departs

Category
Trip
Scuba Diving Trip to Malta departs

Scuba Diving Trip to Malta departs

Category
Trip
Summer Ball

00:00 - 13:00

Summer Ball

Category
Other
Sea Kayaking to West Coast of Scotland departs

Sea Kayaking to West Coast of Scotland departs

Category
Trip
Mon 10
Tue 11
Wed 12
Senior Girls' Hockey Tour to Malaysia departs

14:30

Senior Girls' Hockey Tour to Malaysia departs

Category
Trip
Thu 13
D of E Gold Qualifying Expedition returns

D of E Gold Qualifying Expedition returns

Category
Trip
Fri 14
L6th Trip to work in Romanian Orphanage departs

06:30

L6th Trip to work in Romanian Orphanage departs

Category
Trip
Sat 15
Senior Rugby Tour to Australia departs

06:00

Senior Rugby Tour to Australia departs

Category
Trip
Sun 16
Scuba Diving Trip to Malta returns

Scuba Diving Trip to Malta returns

Category
Trip
Mon 17
Tue 18
Sea Kayaking to West Coast of Scotland returns

Sea Kayaking to West Coast of Scotland returns

Category
Trip
Wed 19
Thu 20
Fri 21
Sat 22
Sun 23
L6th Trip to work in Romanian Orphanage returns

21:00

L6th Trip to work in Romanian Orphanage returns

Category
Trip
Mon 24
Senior Girls Hockey Tour to Malaysia returns

09:00

Senior Girls Hockey Tour to Malaysia returns

Category
Trip
Tue 25
Wed 26
Thu 27
Fri 28
Sat 29
Sun 30
Mon 31
Tue 1
Wed 2
Senior Rugby Tour to Australia returns

18:30

Senior Rugby Tour to Australia returns

Category
Trip
Thu 3
Fri 4
Sat 5
Sun 6

Subscribe | Download