Week starting 6 November 2017

Display:

View:

Mon 6
Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Category
Chair Duty
Duty Staff: STM/TWB/EMAL/ERO/JAS/DAW

Duty Staff: STM/TWB/EMAL/ERO/JAS/DAW

Category
Duty Staff
GCSE Devising Performances

GCSE Devising Performances

Category
Other
Tea Duty: Lambert

Tea Duty: Lambert

Category
Tea Duty
Head Master's Assembly (Memorial Hall)

08:35

Head Master's Assembly (Memorial Hall)

Category
Assembly
Boys' and Girls' Swimming: vs Sheldon School - U14/U15, U12/U13 (H)

16:00 - 17:20

Boys' and Girls' Swimming: vs Sheldon School - U14/U15, U12/U13 (H)

Category
Sport
Staff Common Room AGM

17:30

Staff Common Room AGM

Category
common room
Head Master's Essay Society (Head Master's House)

18:00 - 20:00

Head Master's Essay Society (Head Master's House)

Category
Club/Society
Tue 7
Senior (6th Form) Mathematics Challenge

Senior (6th Form) Mathematics Challenge

Category
Other
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Elevate Study Skills - 1st Form (Pavilion)

08:50 - 10:10

Elevate Study Skills - 1st Form (Pavilion)

Category
Other
Governors' Audit and Risk Committee (William Dauntsey Room)

10:30

Governors' Audit and Risk Committee (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
Elevate Study Skills - 2nd Form (Pavilion)

14:45 - 16:00

Elevate Study Skills - 2nd Form (Pavilion)

Category
Other
4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

16:20 - 17:20

4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
GCSE Devising Performances

16:20

GCSE Devising Performances

Category
Other
Mercers' Lecture: Steve Back shall (Memorial Hall)

19:30

Mercers' Lecture: Steve Back shall (Memorial Hall)

Category
Other
Wed 8
Full School Remembrance Service (Lesson One starts after the service)

08:35

Full School Remembrance Service (Lesson One starts after the service)

Category
Service
Academic Steering Group (N1)

13:50

Academic Steering Group (N1)

Category
Meeting
Rugby: vs Prior Park College - U13A, U13B, U12A, U12B (A - all depart at 13:15)

15:15

Rugby: vs Prior Park College - U13A, U13B, U12A, U12B (A - all depart at 13:15)

Category
Sport
Football: vs Lavington - U15 (H)

16:15

Football: vs Lavington - U15 (H)

GCSE Devising Performances

16:20

GCSE Devising Performances

Category
Other
Russell Cobb, Illustrator and Photographer, Private View (Art School) - exhibition was for three weeks and closes on Wednesday 29 November

17:30 - 20:30

Russell Cobb, Illustrator and Photographer, Private View (Art School) - exhibition was for three weeks and closes on Wednesday 29 November

Category
Other
Thu 9
Girls' Hockey: vs Clayesmore - 1st, 2nd, 3rd (H) U15A (A)

Girls' Hockey: vs Clayesmore - 1st, 2nd, 3rd (H) U15A (A)

Category
Sport
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Dance Band Rehearsal with Oli Rockberger (Pavilion)

12:35 - 13:50

Dance Band Rehearsal with Oli Rockberger (Pavilion)

Lower School Inter-House Chess Competition (Science Seminar Room)

13:50 - 14:30

Lower School Inter-House Chess Competition (Science Seminar Room)

Category
Other
Rugby: vs Bishop Wordsworth's School - 3rd (A)

15:00

Rugby: vs Bishop Wordsworth's School - 3rd (A)

Category
Sport
Boys' Swimming: vs Sherborne - U16-U18, U12-U15 (H)

16:00 - 17:20

Boys' Swimming: vs Sherborne - U16-U18, U12-U15 (H)

Category
Sport
Jazz Night with the Dance Band (Pavilion)

19:30

Jazz Night with the Dance Band (Pavilion)

Category
Music/Arts
Fri 10
1st Form Prefect Mentoring Session

08:35

1st Form Prefect Mentoring Session

Category
Other
L6th 'Safe Drive Stay Alive' Road Show (Memorial Hall)

11:55 - 13:10

L6th 'Safe Drive Stay Alive' Road Show (Memorial Hall)

Category
Other
Chamber Recital (Old Hall)

14:00 - 14:30

Chamber Recital (Old Hall)

Category
Music/Arts
1st Form Parents' Evening (Memorial Hall)

18:30 - 20:30

1st Form Parents' Evening (Memorial Hall)

Category
Other
Sat 11
Girls' Hockey: vs Wellington College - 3rd, 4th, U15A, U15B, U15C (H) 1st, U14C (A - both depart at 11:35) 2nd, U14B (A - both depart at 12:15) U14A (A)

Girls' Hockey: vs Wellington College - 3rd, 4th, U15A, U15B, U15C (H) 1st, U14C (A - both depart at 11:35) 2nd, U14B (A - both depart at 12:15) U14A (A)

Category
Sport
Rifle Shooting: BSSRA Long Range Challenge (Bisley)

10:50 - 17:30

Rifle Shooting: BSSRA Long Range Challenge (Bisley)

Category
Sport
Parent Reception for 2nd and 3rd Form pupils (Pavilion)

12:00

Parent Reception for 2nd and 3rd Form pupils (Pavilion)

Category
Other
Rugby: vs Bishop Wordsworth's School - Colts A, Colts B, U14A, U14B (H) 1st, 2nd, U15A, U15B (A)

14:45

Rugby: vs Bishop Wordsworth's School - Colts A, Colts B, U14A, U14B (H) 1st, 2nd, U15A, U15B (A)

Category
Sport
Sun 12
**Remembrance Day Service (Memorial Hall)

10:45

**Remembrance Day Service (Memorial Hall)

Category
Starred Service
Manor Trip to Trowbridge Cinema

14:00

Manor Trip to Trowbridge Cinema

Category
Trip
Mercers' House Soiree (Dining Hall)

19:30 - 21:30

Mercers' House Soiree (Dining Hall)

Category
House event

Subscribe | Download