Week starting 20 November 2017

Display:

View:

Mon 20
Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Category
Chair Duty
Duty Staff: KBG/DATF/SMM/HXH/GSW/DZ

Duty Staff: KBG/DATF/SMM/HXH/GSW/DZ

Category
Duty Staff
Tea Duty: King-Reynolds

Tea Duty: King-Reynolds

Category
Tea Duty
Head Master's Assembly (Memorial Hall)

08:35

Head Master's Assembly (Memorial Hall)

Category
Assembly
Pre-AB Exam Recital (Old Hall)

14:00 - 14:30

Pre-AB Exam Recital (Old Hall)

Category
Music/Arts
Football: vs St John's - U15 (H)

16:15

Football: vs St John's - U15 (H)

Upper School Tutorial Board (William Dauntsey Room)

16:20

Upper School Tutorial Board (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
Boys' and Girls' Swimming: vs Kingswood - U17/U18, U12-U16 (A - all depart at 16:00)

17:15 - 19:30

Boys' and Girls' Swimming: vs Kingswood - U17/U18, U12-U16 (A - all depart at 16:00)

Category
Sport
Head Master's Essay Society (Head Master's House)

18:00 - 20:00

Head Master's Essay Society (Head Master's House)

Category
Club/Society
History of Art Lecture: Stella Lyons - 'Facing the World: How to Look at Portrait Painting' (William Dauntsey Room)

19:30 - 20:30

History of Art Lecture: Stella Lyons - 'Facing the World: How to Look at Portrait Painting' (William Dauntsey Room)

Category
Other
Tue 21
4th and 5th Form Service (Memorial Hall)

08:35

4th and 5th Form Service (Memorial Hall)

Category
Service
Lower School and 6th Form Tutor Period

08:35

Lower School and 6th Form Tutor Period

Category
Other
4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

16:20 - 17:20

4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
6th Form Cookery Course (Pavilion)

17:30 - 20:30

6th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Hemens and Farmer 4th Form Wide Game

17:30 - 19:30

Hemens and Farmer 4th Form Wide Game

Category
House event
'Noughts and Crosses' (Annabel's)

19:30

'Noughts and Crosses' (Annabel's)

Category
Drama
Wed 22
Girls' Hockey: vs St Mary's, Calne - U12A 7s, U12B 7s (H) U12D 7s (A)

Girls' Hockey: vs St Mary's, Calne - U12A 7s, U12B 7s (H) U12D 7s (A)

Category
Sport
Lower School Hymn Practice

08:35

Lower School Hymn Practice

Category
Other
Prefect Lunch (Head Master's House and Pavilion)

13:15

Prefect Lunch (Head Master's House and Pavilion)

Category
Other
Rugby: vs Monkton Prep - U13A, U13B, U12A, U12B (H)

14:45

Rugby: vs Monkton Prep - U13A, U13B, U12A, U12B (H)

Category
Sport
GCSE Dance Theatre Trip 'A Linha Curva' Rambert Dance Company (Sadler's Wells)

16:00

GCSE Dance Theatre Trip 'A Linha Curva' Rambert Dance Company (Sadler's Wells)

Category
Trip
'Noughts and Crosses' (Annabel's)

16:20

'Noughts and Crosses' (Annabel's)

Category
Drama
Girls' Hockey: vs KES Bath - U14A, U14B (A)

16:30

Girls' Hockey: vs KES Bath - U14A, U14B (A)

Category
Sport
Gilliat Music Prize Final (Old Hall)

19:30

Gilliat Music Prize Final (Old Hall)

Category
Music/Arts
Thu 23
Lower School Service (Memorial Hall)

08:35

Lower School Service (Memorial Hall)

Category
Service
Upper School Tutor Period

08:35

Upper School Tutor Period

Category
Other
Governors' Finance and General Purposes Committee (William Dauntsey Room)

09:30

Governors' Finance and General Purposes Committee (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
Lower School Inter-House Chess Competition (Science Seminar Room)

13:50 - 14:30

Lower School Inter-House Chess Competition (Science Seminar Room)

Category
Other
Rugby: Intermediate Inter-House Competition

14:30

Rugby: Intermediate Inter-House Competition

Category
Sport
Girls' Hockey: vs Kingswood - 1st, 2nd (H) 3rd, 4th (A)

14:45

Girls' Hockey: vs Kingswood - 1st, 2nd (H) 3rd, 4th (A)

Category
Sport
Junior Scholars

16:15

Junior Scholars

Category
Club/Society
'Noughts and Crosses' (Annabel's)

19:30

'Noughts and Crosses' (Annabel's)

Category
Drama
Fri 24
Saturday morning lessons and timings

Saturday morning lessons and timings

Category
Other
Exeat weekend starts

12:45

Exeat weekend starts

Category
Other
School transport departs

13:30

School transport departs

Category
Other
Sat 25
Exeat weekend

Exeat weekend

Category
Other
Sun 26
Exeat weekend

Exeat weekend

Category
Other
Boarders return after 18:00 and before 20:30 (or by 8.15am on Monday morning)

Boarders return after 18:00 and before 20:30 (or by 8.15am on Monday morning)

Category
Other

Subscribe | Download