December 2017

Display:

View:

Mon 27
ABRSM Examinations (Old Hall)

ABRSM Examinations (Old Hall)

Category
Music/Arts
Chair Duty: Evans/Mercers

Chair Duty: Evans/Mercers

Category
Chair Duty
Duty Staff: WPJW/AJFB/AEL/ADO/SWSO/VAR/CS

Duty Staff: WPJW/AJFB/AEL/ADO/SWSO/VAR/CS

Category
Duty Staff
Seating Arrives for 'Les Miserables'

Seating Arrives for 'Les Miserables'

Category
Other
Tea Duty: Hemens

Tea Duty: Hemens

Category
Tea Duty
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
History Society: Professor James Clark (University of Exeter) - 'Success and Failure in the Tudor Reformations' (William Dauntsey Room)

16:15 - 17:20

History Society: Professor James Clark (University of Exeter) - 'Success and Failure in the Tudor Reformations' (William Dauntsey Room)

Category
Club/Society
Head Master's Essay Society (Head Master's House)

18:00 - 20:00

Head Master's Essay Society (Head Master's House)

Category
Club/Society
History Society: Professor James Clark (University of Exeter) - 'Re-thinking the Dissolution of the Monasteries' (William Dauntsey Room)

19:30 - 20:30

History Society: Professor James Clark (University of Exeter) - 'Re-thinking the Dissolution of the Monasteries' (William Dauntsey Room)

Category
Club/Society
Tue 28
ABRSM Examinations (Old Hall)

ABRSM Examinations (Old Hall)

Category
Music/Arts
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Boys' and Girls' Swimming: vs St John's, Marlborough - U14/U15, U12/U13 (H)

16:00 - 17:20

Boys' and Girls' Swimming: vs St John's, Marlborough - U14/U15, U12/U13 (H)

Category
Sport
4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

16:20 - 17:20

4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Lower School Tutorial Board (H2)

16:20

Lower School Tutorial Board (H2)

Category
Meeting
6th Form Cookery Course (Pavilion)

17:30 - 20:30

6th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Wed 29
ABRSM Examinations (Old Hall)

ABRSM Examinations (Old Hall)

Category
Music/Arts
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Boarding Meeting (Head Master's House)

13:15

Boarding Meeting (Head Master's House)

Category
Meeting
Lower School Trip to Bath Christmas Market

16:15 - 20:30

Lower School Trip to Bath Christmas Market

Category
Trip
Debating Society: 'This house would stop sending humans into space' (N9)

16:20 - 17:20

Debating Society: 'This house would stop sending humans into space' (N9)

Category
Club/Society
Meal for Upper School Prefects

19:00

Meal for Upper School Prefects

Thu 30
Fencing: vs Marlborough (A)

Fencing: vs Marlborough (A)

Category
Sport
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Act 1 'Les Miserables' Technical (Memorial Hall)

16:15 - 19:00

Act 1 'Les Miserables' Technical (Memorial Hall)

Category
Music/Arts
Fri 1
Follow-up Senior (6th Form) Mathematics Olympiad/Kangaroo

Follow-up Senior (6th Form) Mathematics Olympiad/Kangaroo

Category
Other
1st Form Prefect Mentoring Session

08:35

1st Form Prefect Mentoring Session

Category
Other
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Act 2 'Les Miserables' Technical Rehearsal (Memorial Hall)

16:15 - 19:00

Act 2 'Les Miserables' Technical Rehearsal (Memorial Hall)

Category
Music/Arts
Sat 2
Girls' Hockey: vs King Edward VI School, Southampton - 3rd, U14A, U14B, U14C, U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s (H) 2nd, U15A (A - both depart at 12:15) 1st, U15B, U13C 7s, U12C 7s (A)

Girls' Hockey: vs King Edward VI School, Southampton - 3rd, U14A, U14B, U14C, U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s (H) 2nd, U15A (A - both depart at 12:15) 1st, U15B, U13C 7s, U12C 7s (A)

Category
Sport
Rifle Shooting: BSSRA Open Challenge (Bisley)

10:50 - 17:30

Rifle Shooting: BSSRA Open Challenge (Bisley)

Category
Sport
Rugby: vs Bryanston - 1st, 2nd, 3rd, Colts A, Colts B (H) U15A, U15B, U14A, U14B (A)

14:45

Rugby: vs Bryanston - 1st, 2nd, 3rd, Colts A, Colts B (H) U15A, U15B, U14A, U14B (A)

Category
Sport
International Society 6th Form Dinner

19:00 - 21:30

International Society 6th Form Dinner

Category
Other
4th and 5th Form Boarders' Christmas Party

19:30 - 22:15

4th and 5th Form Boarders' Christmas Party

Category
Other
Sun 3
Christmas Craft Day at The Manor

Christmas Craft Day at The Manor

Category
Other
'Les Miserables' All-Day Rehearsal (Memorial Hall)

11:00

'Les Miserables' All-Day Rehearsal (Memorial Hall)

Category
Music/Arts
Mon 4
Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Category
Chair Duty
Duty Staff: AMP/CRB/ECG/LPM/TJP/AYHE

Duty Staff: AMP/CRB/ECG/LPM/TJP/AYHE

Category
Duty Staff
Tea Duty: Lambert

Tea Duty: Lambert

Category
Tea Duty
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Calendar Meeting (N2)

13:50

Calendar Meeting (N2)

Category
Meeting
Girls' Swimming: vs St Mary's, Calne - U14/U15, U13, U12 (A - all depart at 16:30)

17:30 - 19:30

Girls' Swimming: vs St Mary's, Calne - U14/U15, U13, U12 (A - all depart at 16:30)

Category
Sport
'Les Miserables' Dress Rehearsal (Memorial Hall)

18:30

'Les Miserables' Dress Rehearsal (Memorial Hall)

Category
Music/Arts
Tue 5
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Health and Safety Meeting (William Dauntsey Room)

13:50 - 14:45

Health and Safety Meeting (William Dauntsey Room)

'Les Miserables' (Memorial Hall)

19:30

'Les Miserables' (Memorial Hall)

Category
Music/Arts
Wed 6
Girls' Hockey: vs Prior Park College - U13A 7s, U13B 7s, U13C 7s, U13D 7s (H) U12C 7s, U12D 7s (A - both depart at 13:15) U12A 7s, U12B 7s (A)

Girls' Hockey: vs Prior Park College - U13A 7s, U13B 7s, U13C 7s, U13D 7s (H) U12C 7s, U12D 7s (A - both depart at 13:15) U12A 7s, U12B 7s (A)

Category
Sport
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Footer
'Les Miserables' (Memorial Hall)

19:30

'Les Miserables' (Memorial Hall)

Category
Music/Arts
Thu 7
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Governors' Full Board (Pavilion)

10:00

Governors' Full Board (Pavilion)

Category
Meeting
'Les Miserables' (Memorial Hall)

19:30

'Les Miserables' (Memorial Hall)

Category
Music/Arts
Fri 8
1st Form Prefect Mentoring Session

08:35

1st Form Prefect Mentoring Session

Category
Other
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Squash: vs Chafyn Grove - Junior A, Junior B (A)

17:00

Squash: vs Chafyn Grove - Junior A, Junior B (A)

Category
Sport
'Les Miserables' (Memorial Hall)

19:30

'Les Miserables' (Memorial Hall)

Category
Music/Arts
Sat 9
Girls' Hockey: vs Bristol Grammar School - 1st, 2nd, 3rd, 4th, U12A 7s, U12B 7s (H) U15A, U14A (A - both depart at 12:15) U15B, U14B, U13A 7s, U13B 7s (A)

Girls' Hockey: vs Bristol Grammar School - 1st, 2nd, 3rd, 4th, U12A 7s, U12B 7s (H) U15A, U14A (A - both depart at 12:15) U15B, U14B, U13A 7s, U13B 7s (A)

Category
Sport
Rugby: vs Lord Wandsworth College - U12A, U12B (H)

13:30

Rugby: vs Lord Wandsworth College - U12A, U12B (H)

Category
Sport
Fencing: vs Warminster (A)

14:00

Fencing: vs Warminster (A)

Category
Sport
Girls' Hockey: vs Warminster School - U12C 7s, U12D 7s (A)

14:15

Girls' Hockey: vs Warminster School - U12C 7s, U12D 7s (A)

Category
Sport
Rugby: vs Lord Wandsworth College - 1st, 2nd, 3rd, U15A, U15B (H) Colts A, Colts B, U14A, U14B, U13A, U13B (A - all depart at 12:15)

14:30

Rugby: vs Lord Wandsworth College - 1st, 2nd, 3rd, U15A, U15B (H) Colts A, Colts B, U14A, U14B, U13A, U13B (A - all depart at 12:15)

Category
Sport
'Les Miserables' (Memorial Hall)

19:30

'Les Miserables' (Memorial Hall)

Category
Music/Arts
Sun 10
Upper School Boarders' Trip to Bath Christmas Market

11:00 - 17:00

Upper School Boarders' Trip to Bath Christmas Market

Category
Trip
Manor Advent Concert (The Manor)

19:00

Manor Advent Concert (The Manor)

Category
Music/Arts
Mon 11
Chair Duty: Evans/Mercers

Chair Duty: Evans/Mercers

Category
Chair Duty
Duty Staff: MC/CLH/PWO/AJP/VJS/SSW/GBW

Duty Staff: MC/CLH/PWO/AJP/VJS/SSW/GBW

Category
Duty Staff
Tea Duty: Farmer

Tea Duty: Farmer

Category
Tea Duty
Head Master's Assembly (Memorial Hall)

08:35

Head Master's Assembly (Memorial Hall)

Category
Assembly
Girls' Hockey: 3rd Form Inter-House Competition

11:15

Girls' Hockey: 3rd Form Inter-House Competition

Category
Sport
Rugby: 3rd Form Inter-House Competition

11:15

Rugby: 3rd Form Inter-House Competition

Category
Sport
Girls' Hockey: 1st and 2nd Form Inter-House Competition

14:45

Girls' Hockey: 1st and 2nd Form Inter-House Competition

Category
Sport
Rugby: 1st and 2nd Form Inter-House Competition

14:45

Rugby: 1st and 2nd Form Inter-House Competition

Category
Sport
Full School Tutorial Board (Head Master's House)

16:20

Full School Tutorial Board (Head Master's House)

Category
Meeting
'Les Miserables' Cast Party (Memorial Hall)

17:30

'Les Miserables' Cast Party (Memorial Hall)

Category
Other
Tue 12
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Rugby: Senior Inter-House Competition

14:30

Rugby: Senior Inter-House Competition

Category
Sport
Senior Girls' Hockey Dinner

19:30

Senior Girls' Hockey Dinner

Category
Footer
Senior Rugby Dinner (Pavilion)

19:30

Senior Rugby Dinner (Pavilion)

Category
Other
Wed 13
Mufti Day in aid of School Charity

Mufti Day in aid of School Charity

Category
Other
Upper School and Lower School House Time

08:35

Upper School and Lower School House Time

Category
Other
Carols Around The Christmas Tree (Dining Hall)

11:45

Carols Around The Christmas Tree (Dining Hall)

Category
Music/Arts
2nd Form MFL Christmas Party

14:00 - 14:30

2nd Form MFL Christmas Party

Category
Other
Lower School Inter-House Table Tennis Competition (Sports Hall)

14:30

Lower School Inter-House Table Tennis Competition (Sports Hall)

Category
Sport
Girls' Hockey: Staff vs Leavers

16:15

Girls' Hockey: Staff vs Leavers

Category
Sport
Upper School General Knowledge Competition (Memorial Hall)

16:20

Upper School General Knowledge Competition (Memorial Hall)

Category
Other
King-Reynolds Christmas Party

17:20

King-Reynolds Christmas Party

Category
House event
Evans and Jeanne Christmas Dinners

19:30

Evans and Jeanne Christmas Dinners

Category
House event
Mercers Christmas Dinner (Dining Hall)

19:30

Mercers Christmas Dinner (Dining Hall)

Category
House event
Thu 14
Head Master's Assembly (Memorial Hall)

08:35

Head Master's Assembly (Memorial Hall)

Category
Assembly
Upper School Carol Service (Memorial Hall)

14:45 - 16:00

Upper School Carol Service (Memorial Hall)

Category
Service
Lambert Christmas Ice Skating trip

16:00 - 21:30

Lambert Christmas Ice Skating trip

Category
House event
School transport departs

16:30

School transport departs

Category
Other
Fitzmaurice Christmas Dinner (Dining Hall)

19:00

Fitzmaurice Christmas Dinner (Dining Hall)

Category
House event
Manor Christmas Dinner and Party (Manor)

19:00

Manor Christmas Dinner and Party (Manor)

Category
House event
Fri 15
Lower School Carol Service (Memorial Hall)

14:45 - 16:00

Lower School Carol Service (Memorial Hall)

Category
Service
Term ends

16:00

Term ends

Category
Other
School transport departs

16:30

School transport departs

Category
Other
RS Trip to India departs

17:00

RS Trip to India departs

Category
Trip
Sat 16
Sun 17
Mon 18
Tue 19
Wed 20
Thu 21
Fri 22
RS Trip to India returns

20:30

RS Trip to India returns

Category
Trip
Sat 23
Sun 24
Mon 25
Tue 26
Wed 27
Thu 28
Fri 29
Sat 30
Sun 31

Subscribe | Download