1. January 2018

    1. Jan 01 Mon

      1. Jan 02 Tue

        1. Jan 03 Wed

          1. Jan 04 Thu

            1. Jan 05 Fri

              1. Jan 06 Sat

                1. 11:00
                  Boys' Hockey: Cardiff Met Pre-season Tournament - Senior (A - depart at 09:00)
              2. Jan 07 Sun

                1. 08:45
                  Boys' Hockey: Cardiff Met Pre-season Tournament - Senior (A)
                2. 10:00-16:00
                  Netball: Pre-season Training - Senior Squads (Sports Hall)
              3. Jan 08 Mon

                1. All boarders to have returned by 20:00
                2. 08:30
                  Senior Management Meeting
                3. 09:30
                  Staff Meeting (Pavilion)
                4. 10:00-23:59
                  Swimming: Pre-season Training
                5. 10:00-16:00
                  Boys' Hockey: Pre-Season Training - Senior Squads
                6. 10:00-16:00
                  Netball: Pre-Season Training - Senior Squads
                7. 10:30
                  Staff INSET (Pavilion)
                8. 13:30
                  Departmental Meetings
              4. Jan 09 Tue

                1. -00:00
                  Swimming: Pre-season Training
                2. Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice
                3. Duty Staff: KSC/JLJ/RSM/KEM/VRM/CH
                4. Lessons commence after Assembly
                5. Tea Duty: King-Reynolds
                6. 08:45
                  Head Master's Assembly (Memorial Hall)
                7. 13:50-14:45
                  1st Form History Lecture: The Black Death (Pavilion)
                8. 16:15-17:20
                  4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)
                9. 17:30-20:30
                  6th Form Cookery Course (Pavilion)
              5. Jan 10 Wed

                1. 08:45
                  5th Form Mock Examinations start (Memorial Hall)
                2. 16:15-19:30
                  6th Form Film Club (N6)
              6. Jan 11 Thu

                1. 14:30
                  Netball: vs Clayesmore - 1st (H)
                2. 15:15
                  4th Form Drama Trip - 'Pinocchio' (London)
                3. 17:30-21:30
                  King-Reynolds 6th Form Trip
              7. Jan 12 Fri

                1. 08:35
                  1st Form Prefect Mentoring Session
              8. Jan 13 Sat

                1. Boys' Hockey: vs Kings' Bruton - 1st, 2nd, U15A, U15B (H) 3rd, U14A (A - depart at 12:15) 4th, U14B 7s (A)
                2. 09:30-12:00
                  Small Group Tour - 11+ for September 2018/19 (Pavilion)
                3. 13:00
                  Boys' Hockey: vs Devizes Hockey Club - U12A, U13A (H)
                4. 14:00
                  Football: Training - 1st and 2nd Squads
                5. 14:30
                  Netball: vs Bradfield College - U14A, U14B, U14C, U14D (H) 1st, 2nd, 3rd, 4th (A - all depart at 12:15)
                6. 14:30
                  Netball: vs Farleigh School - U12A, U12B (H) U13A, U13B, U13C, U12C (A)
                7. 15:30
                  Netball: vs Bradfield College - U15A, U15B, U15C, U15D (A)
              9. Jan 14 Sun

                1. 10:30-16:00
                  Manor Trip to Laserquest/Bowling
                2. 18:00-21:30
                  International Society Meal at Wagamama, Trowbridge
              10. Jan 15 Mon

                1. Chair Duty: Evans/Mercers
                2. Duty Staff: BHS/SC/LKE/JMH/KML/ST
                3. Tea Duty: Hemens
                4. 16:00-17:20
                  Sports Scholars' Fitness Testing (Sports Hall)
                5. 16:15-17:20
                  White Horse History Society Lecture: Dr Matt Rendle (University of Exeter) - 'Why did the Romanov dynasty collapse in 1917?' (William Dauntsey Room)
                6. 16:20
                  Full School Tutorial Board (Pavilion)
                7. 16:30
                  U6th Theatre Studies Devising Performances - moved to Thursday 18 January - 16:30
                8. 19:30-20:30
                  White Horse Society Lecture: Dr Matt Rendle (University of Exeter) - 'Reflections on the Centenary of the Russian Revolution 1917 – 2017' (William Dauntsey Room)
              11. Jan 16 Tue

                1. 13:50-14:45
                  2nd Form History Lecture: 'The Transatlantic Slave Trade' (Pavilion)
                2. 16:15-17:20
                  4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)
                3. 16:20-17:20
                  Geography Society Lower School Quiz
                4. 16:30
                  U6th Theatre Studies Devising Performances - moved to Friday 19 January - 18:00
                5. 17:30-20:30
                  6th Form Cookery Course (Pavilion)
                6. 18:00-20:00
                  Head Master's Essay Society (Head Master's House)
              12. Jan 17 Wed

                1. Boys' Hockey: vs Prior Park College - Junior A, Junior D 7s, Junior E 7s (H) Junior B 7s, Junior C 7s (A)
                2. 08:00-17:00
                  RSC 'Top of the Bench' Chemistry Competition (University of Bristol)
                3. 10:30-13:30
                  Governors' Estates and Assets Committee (Pavilion)
                4. 13:50-14:40
                  'Trek to the Stones' Information Meeting (Pavilion)
                5. 13:50-14:30
                  Academic Steering Group (N1)
                6. 14:45
                  Netball: vs Marlborough College - U14A, U14B, U14C, U14D (H)
                7. 15:45
                  Netball: vs Lavington School - U12A, U12B, U12C (A)
                8. 16:20-17:20
                  Upper School Debating Society: 'This house would stop sending humans into space' (N9)
                9. 16:20
                  Boys' Hockey: vs Hampshire Collegiate School - 1st/2nd (H)
                10. 16:30
                  U6th Theatre Studies Devising Performances
                11. 17:30
                  Music Department Trip - 'Rigoletto Live' (Bradford on Avon)
              13. Jan 18 Thu

                1. Boys' Hockey: vs Bryanston - 3rd, 4th, U15B (H) 1st, 2nd (A - both depart at 12:35) U15A (A)
                2. 13:15
                  5th Form Mock Examinations end
                3. 14:30
                  Football: vs Beechen Cliff - 1st, 2nd (H)
                4. 15:15
                  Netball: vs Downside - U15A, U15B (H) 1st, 2nd, 3rd (A)
                5. 16:15-17:15
                  Junior Scholars
                6. 16:30
                  U6th Theatre Studies Devising Performances
                7. 16:45-18:30
                  Girls' Swimming: vs Stonar - U13B, U15B (A - all depart at 16:00)
                8. 17:30-21:30
                  King-Reynolds 4th and 5th Form Trip
              14. Jan 19 Fri

                1. 08:35
                  1st Form Prefect Mentoring Session
                2. 08:35
                  5th Form A-Level Options Meeting (Pavilion)
                3. 13:50-14:45
                  Health and Safety Meeting (William Dauntsey Room)
                4. 14:00-16:00
                  RSC Chemistry Olympiad Round 1
                5. 16:15
                  5th Form A-Level Options Fair (Memorial Hall)
                6. 18:00
                  U6th Theatre Studies Devising Performances
              15. Jan 20 Sat

                1. Boys' Hockey: vs Clifton College - 1st, 2nd, 3rd (H) U15A, U15B (A - both depart at 12:15) U14A, U14B (A)
                2. Netball: vs Bristol Grammar School - U13A, U13B, U13C, U13D (H) U12A, U12B, U12C, U12D (A)
                3. Netball: vs Dean Close - 1st, 2nd, 3rd, 4th, U15A, U15B, U15C, U15D (H) U14A, U14B, U14C, U14D (A - all depart at 12:15)
                4. 08:30-14:00
                  County Schools' Cross-Country Championships (Sheldon School)
                5. 13:15
                  Boys' Hockey: vs Warminster School - U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s (H)
                6. 14:45
                  Football: vs Clayesmore - 1st (A)
                7. 19:00-21:00
                  Manor International Supper
                8. 19:30-22:30
                  Fitzmaurice House Party
              16. Jan 21 Sun

                1. 10:30-15:30
                  6th Form Cookery Course (Devizes)
                2. 18:00
                  Evening Prayer (Memorial Hall); Chairs - Evans
              17. Jan 22 Mon

                1. Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice
                2. Duty Staff: PAM/AB/PJH/AJL/RVL/GMN/JSW
                3. Tea Duty: Lambert
                4. 08:35
                  Head Master's Assembly (Memorial Hall)
                5. 14:00
                  Lower School Council Meeting for Heads of Lower School Houses (N1)
                6. 16:00
                  Boys' Hockey: vs Stonar - U13B 7s, U12B 7s (H)
                7. 16:00
                  Deadline for 5th Form Examination Results
                8. 16:20-17:20
                  Academic Board (William Dauntsey Room)
                9. 16:20-17:20
                  Lower School History Quiz
                10. 17:15-18:30
                  Boys' and Girls' Swimming: vs Kingswood - U12-U16, U17-U18 (H)
                11. 17:30-20:00
                  Rendell 1st and 2nd Form Movie and Pizza Night
                12. 18:00-20:00
                  Head Master's Essay Society (Head Master's House)
              18. Jan 23 Tue

                1. Entrance Examination - 1st Form for September 2018 (Memorial Hall, William Dauntsey Room, Pavilion, Cricket Pavilion)
                2. 14:45-16:00
                  1st Form E-Safety Lecture: Karl Hopwood (Library)
                3. 15:30
                  Netball: vs St Mary's, Calne - 1st, 2nd, 3rd (H)
                4. 17:30-20:30
                  6th Form Cookery Course (Pavilion)
              19. Jan 24 Wed

                1. Boys' Hockey: vs Forres Sandle Manor - U13C 7s, U13D 7s (H) U13A 7s, U13B 7s (A)
                2. 08:00-17:00
                  RSC Analytical Chemistry Competition (University of Bristol)
                3. 08:35
                  Full School Service (Lesson One starts after the service)
                4. 13:15
                  Prefect Lunch (Pavilion)
                5. 15:15
                  Netball: vs Chafyn Grove - U13A, U13B, U13C, U12A, U12B (H)
                6. 15:45
                  U6th Theatre Studies Trip - Amadeus (London)
                7. 16:00-17:20
                  Senior and Intermediate Boys' Inter-House Swimming
                8. 16:20-17:20
                  Lower School Dance Show Dress Rehearsal
                9. 19:00-20:30
                  Manor Pub Quiz
                10. 19:30-21:00
                  Hemens House Dinner (Dining Hall)
              20. Jan 25 Thu

                1. Entrance Exam Interviews - 1st Form for September 2018
                2. Follow-up Senior (6th Form) Mathematics Olympiad Round
                3. Netball: vs St Mary's, Calne - U15A, U15B, U15C, U15D (H) U16A, U16B, U16C, U16D (A)
                4. 09:30
                  Governors' Finance and General Purposes Committee (William Dauntsey Room)
                5. 14:30
                  Football: vs Sexey's School - 1st, 2nd (A - both depart at 12:35)
                6. 15:00
                  Basketball: vs Sherborne - 1st (H)
                7. 16:20-17:20
                  Lower School Dance Show Dress Rehearsal
                8. 18:30-20:30
                  Staff Meeting for parents and pupils in the 5th Form (Memorial Hall)
              21. Jan 26 Fri

                1. Entrance Exam Interviews - 1st Form for September 2018
                2. 08:35
                  1st Form Prefect Mentoring Session
                3. 13:00
                  Exeat weekend starts
                4. 13:15
                  Netball: U14 Regional Tournament Team depart
                5. 13:20
                  Manor bus departs
                6. 13:30
                  School transport departs
                7. 13:45
                  International Society Trip to London departs
              22. Jan 27 Sat

                1. Exeat weekend
                2. 09:30
                  Netball: U14 Regional Netball Tournament (Bournemouth)
              23. Jan 28 Sun

                1. Exeat weekend
                2. Boarders return after 18:00 and before 20:00 (or by 8.15am on Monday morning)
                3. 09:00-16:30
                  National Warhammer Schools' League Heat 2 (Bath)
                4. 18:00
                  International Society Trip to London returns
              24. Jan 29 Mon

                1. Chair Duty: Evans/Mercers
                2. Duty Staff: JD/SEB/PCG/PJM/PAS/JMW
                3. Tea Duty: Farmer
                4. 08:00-19:00
                  U6th Economics Trip to the City of London
                5. 08:35
                  Head Master's Assembly (Memorial Hall)
                6. 15:45
                  6th Form Theatre Studies Trip - 'Grinning Man' (London)
                7. 16:00
                  Deadline for 5th Form A-Level Options
                8. 16:20-17:20
                  Lower School Dance Show Finale Rehearsal
                9. 16:20
                  Boys' Hockey: vs KES Bath - U15B (H)
                10. 16:20
                  Games Committee Meeting (Cricket Pavilion)
                11. 18:00-20:00
                  Head Master's Essay Society (Head Master's House)
              25. Jan 30 Tue

                1. 08:35-19:00
                  4th and 5th Form Art Trip to London
                2. 08:35
                  4th and 5th Form Service (Memorial Hall)
                3. 16:15-17:20
                  White Horse History Society: David Evans - 'Late Tsarist Russia' (H2)
                4. 16:15
                  11+ September 2018 Meeting (William Dauntsey Room)
                5. 17:30-20:30
                  6th Form Cookery Course (Pavilion)
                6. 19:00
                  Lower School Dance Show
                7. 19:30
                  Upper School Vocal and Instrumental Recital (Old Hall)
              26. Jan 31 Wed

                1. 08:35
                  Lower School Hymn Practice (Memorial Hall)
                2. 13:30
                  Netball: Prior Park Prep (Cricklade) Tournament - U13A (A - depart at 12:00)
                3. 14:30
                  Boys' Hockey: vs Prior Park Prep (Cricklade) - U13A 7s, U13C 7s (A - both depart at 12:45)
                4. 15:00
                  Boys' Hockey: vs Marlborough College - U14A (H) U14B, U14C (A)
                5. 15:15
                  Netball: vs Prior Park College - U12A, U12B, U12C (H) U13B, U13C (A)
                6. 15:30
                  Boys' Hockey: vs Sexey's School - U12A 7s, U12B 7s (H)
                7. 16:00
                  Netball: vs South Wilts Grammar School - U14A, U14B, U14C (A)
                8. 16:20-17:20
                  Upper School Debating Society: 'This house believes that anarchy is the best route to a fair and stable society.' (N9)
                9. 19:00
                  Lower School Dance Show
            2. February 2018

              1. Feb 01 Thu

                1. Boys' Hockey: vs Marlborough College - 1st, 2nd, 3rd (H) 4th, U15A, U15B (A)
                2. Intermediate (3rd, 4th and 5th Form) Mathematics Challenge
                3. 08:35
                  Lower School Service (Memorial Hall)
                4. 14:30
                  Football: vs Marlborough College - 1st, 2nd (H)
                5. 15:15
                  Netball: vs Prior Park College - 3rd, 4th (H) 1st, 2nd (A)
                6. 15:30
                  Netball: vs Appleford - 5th (H)
                7. 16:00
                  Netball: vs South Wilts Grammar School - U15A, U15B (A)
                8. 18:00-19:00
                  Lower School Ski Trip Information Evening (Pavilion)
                9. 19:00-21:00
                  Scholars' Supper (Upper School Academic Scholars)
              2. Feb 02 Fri

                1. 08:35
                  1st Form Prefect Mentoring Session
                2. 08:35
                  6th Form Service (Memorial Hall)
                3. 14:00-14:30
                  Chamber Recital (Old Hall)
                4. 16:45
                  Boys' Hockey: vs Merchant Taylor Prep (Touring Side) - U13A 7s (H)
                5. 18:30-20:30
                  Staff Meeting for parents and pupils in the L6th Form (Memorial Hall)
              3. Feb 03 Sat

                1. Boys' Hockey: vs Prior Park College - 3rd, 4th, U14A, U14B (H) 1st, U15A (A - both depart at 12:15) 2nd, U15B (A)
                2. Fencing: vs Abingdon (H)
                3. Netball: vs Sherborne Girls - 1st, 2nd, 3rd (H) U15A, U15B, U15C (A - all depart at 12:15) U14A, U14B, U14C (A)
                4. 08:45-09:50
                  Careers Event: 'Careers in the City'
                5. 14:00
                  Netball: vs Hampshire Collegiate School - U13B, U12B (A - both depart at 12:15)
                6. 14:45
                  Boys' Hockey: vs West Hill Park - Junior A 7s, Junior B 7s (A)
                7. 19:30-22:30
                  Valentine's Ball (Memorial Hall)
              4. Feb 04 Sun

                1. DW Waterside A Race
                2. 07:30-20:00
                  MUN Conference (Bristol)
                3. 09:00-16:30
                  National Warhammer Schools' League Heat 3 (Bath)
                4. 09:30-12:30
                  Lower School Parent/Pupil Clay Pigeon Shooting Trip to Barbury Shooting School, Wroughton
                5. 11:00-16:00
                  Manor Shopping Trip to Salisbury
                6. 18:00
                  ** Candlemas Service (All Saints' Church, West Lavington)

            Subscribe | Download