Week starting 15 January 2018

Display:

View:

Show Categories
Mon 15
Chair Duty: Evans/Mercers

Chair Duty: Evans/Mercers

Category
Chair Duty
Duty Staff: BHS/SC/LKE/JMH/KML/ST

Duty Staff: BHS/SC/LKE/JMH/KML/ST

Category
Duty Staff
Tea Duty: Hemens

Tea Duty: Hemens

Category
Tea Duty
Sports Scholars' Fitness Testing (Sports Hall)

16:00 - 17:20

Sports Scholars' Fitness Testing (Sports Hall)

Category
Sport
White Horse History Society Lecture: Dr Matt Rendle (University of Exeter) - 'Why did the Romanov dynasty collapse in 1917?' (William Dauntsey Room)

16:15 - 17:20

White Horse History Society Lecture: Dr Matt Rendle (University of Exeter) - 'Why did the Romanov dynasty collapse in 1917?' (William Dauntsey Room)

Category
Club/Society
Full School Tutorial Board (Pavilion)

16:20

Full School Tutorial Board (Pavilion)

Category
Meeting
U6th Theatre Studies Devising Performances - moved to Thursday 18 January - 16:30

16:30

U6th Theatre Studies Devising Performances - moved to Thursday 18 January - 16:30

Category
Other
White Horse Society Lecture: Dr Matt Rendle (University of Exeter) - 'Reflections on the Centenary of the Russian Revolution 1917 – 2017' (William Dauntsey Room)

19:30 - 20:30

White Horse Society Lecture: Dr Matt Rendle (University of Exeter) - 'Reflections on the Centenary of the Russian Revolution 1917 – 2017' (William Dauntsey Room)

Category
Club/Society
Tue 16
2nd Form History Lecture: 'The Transatlantic Slave Trade' (Pavilion)

13:50 - 14:45

2nd Form History Lecture: 'The Transatlantic Slave Trade' (Pavilion)

Category
Other
4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

16:15 - 17:20

4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Geography Society Lower School Quiz

16:20 - 17:20

Geography Society Lower School Quiz

Category
Club/Society
U6th Theatre Studies Devising Performances - moved to Friday 19 January - 18:00

16:30

U6th Theatre Studies Devising Performances - moved to Friday 19 January - 18:00

Category
Other
6th Form Cookery Course (Pavilion)

17:30 - 20:30

6th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Head Master's Essay Society (Head Master's House)

18:00 - 20:00

Head Master's Essay Society (Head Master's House)

Wed 17
Boys' Hockey: vs Prior Park College - Junior A, Junior D 7s, Junior E 7s (H) Junior B 7s, Junior C 7s (A)

Boys' Hockey: vs Prior Park College - Junior A, Junior D 7s, Junior E 7s (H) Junior B 7s, Junior C 7s (A)

Category
Sport
RSC 'Top of the Bench' Chemistry Competition (University of Bristol)

08:00 - 17:00

RSC 'Top of the Bench' Chemistry Competition (University of Bristol)

Category
Trip
Governors' Estates and Assets Committee (Pavilion)

10:30 - 13:30

Governors' Estates and Assets Committee (Pavilion)

Category
Meeting
'Trek to the Stones' Information Meeting (Pavilion)

13:50 - 14:40

'Trek to the Stones' Information Meeting (Pavilion)

Category
Meeting
Academic Steering Group (N1)

13:50 - 14:30

Academic Steering Group (N1)

Category
Meeting
Netball: vs Marlborough College - U14A, U14B, U14C, U14D (H)

14:45

Netball: vs Marlborough College - U14A, U14B, U14C, U14D (H)

Category
Sport
Netball: vs Lavington School - U12A, U12B, U12C (A)

15:45

Netball: vs Lavington School - U12A, U12B, U12C (A)

Category
Sport
Upper School Debating Society: 'This house would stop sending humans into space' (N9)

16:20 - 17:20

Upper School Debating Society: 'This house would stop sending humans into space' (N9)

Category
Club/Society
Boys' Hockey: vs Hampshire Collegiate School - 1st/2nd (H)

16:20

Boys' Hockey: vs Hampshire Collegiate School - 1st/2nd (H)

Category
Sport
U6th Theatre Studies Devising Performances

16:30

U6th Theatre Studies Devising Performances

Category
Other
Music Department Trip - 'Rigoletto Live' (Bradford on Avon)

17:30

Music Department Trip - 'Rigoletto Live' (Bradford on Avon)

Category
Music/Arts
Thu 18
Boys' Hockey: vs Bryanston - 3rd, 4th, U15B (H) 1st, 2nd (A - both depart at 12:35) U15A (A)

Boys' Hockey: vs Bryanston - 3rd, 4th, U15B (H) 1st, 2nd (A - both depart at 12:35) U15A (A)

Category
Sport
5th Form Mock Examinations end

13:15

5th Form Mock Examinations end

Category
Exam
Football: vs Beechen Cliff - 1st, 2nd (H)

14:30

Football: vs Beechen Cliff - 1st, 2nd (H)

Category
Sport
Netball: vs Downside - U15A, U15B (H) 1st, 2nd, 3rd (A)

15:15

Netball: vs Downside - U15A, U15B (H) 1st, 2nd, 3rd (A)

Category
Sport
Junior Scholars

16:15 - 17:15

Junior Scholars

Category
Other
U6th Theatre Studies Devising Performances

16:30

U6th Theatre Studies Devising Performances

Girls' Swimming: vs Stonar - U13B, U15B (A - all depart at 16:00)

16:45 - 18:30

Girls' Swimming: vs Stonar - U13B, U15B (A - all depart at 16:00)

Category
Sport
King-Reynolds 4th and 5th Form Trip

17:30 - 21:30

King-Reynolds 4th and 5th Form Trip

Category
House event
Fri 19
1st Form Prefect Mentoring Session

08:35

1st Form Prefect Mentoring Session

Category
Other
5th Form A-Level Options Meeting (Pavilion)

08:35

5th Form A-Level Options Meeting (Pavilion)

Category
Meeting
Health and Safety Meeting (William Dauntsey Room)

13:50 - 14:45

Health and Safety Meeting (William Dauntsey Room)

RSC Chemistry Olympiad Round 1

14:00 - 16:00

RSC Chemistry Olympiad Round 1

Category
Exam
5th Form A-Level Options Fair (Memorial Hall)

16:15

5th Form A-Level Options Fair (Memorial Hall)

Category
Other
U6th Theatre Studies Devising Performances

18:00

U6th Theatre Studies Devising Performances

Sat 20
Boys' Hockey: vs Clifton College - 1st, 2nd, 3rd (H) U15A, U15B (A - both depart at 12:15) U14A, U14B (A)

Boys' Hockey: vs Clifton College - 1st, 2nd, 3rd (H) U15A, U15B (A - both depart at 12:15) U14A, U14B (A)

Category
Sport
Netball: vs Bristol Grammar School - U13A, U13B, U13C, U13D (H) U12A, U12B, U12C, U12D (A)

Netball: vs Bristol Grammar School - U13A, U13B, U13C, U13D (H) U12A, U12B, U12C, U12D (A)

Category
Sport
Netball: vs Dean Close - 1st, 2nd, 3rd, 4th, U15A, U15B, U15C, U15D (H) U14A, U14B, U14C, U14D (A - all depart at 12:15)

Netball: vs Dean Close - 1st, 2nd, 3rd, 4th, U15A, U15B, U15C, U15D (H) U14A, U14B, U14C, U14D (A - all depart at 12:15)

Category
Sport
County Schools' Cross-Country Championships (Sheldon School)

08:30 - 14:00

County Schools' Cross-Country Championships (Sheldon School)

Category
Sport
Boys' Hockey: vs Warminster School - U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s (H)

13:15

Boys' Hockey: vs Warminster School - U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s (H)

Category
Sport
Football: vs Clayesmore - 1st (A)

14:45

Football: vs Clayesmore - 1st (A)

Category
Sport
Manor International Supper

19:00 - 21:00

Manor International Supper

Category
House event
Fitzmaurice House Party

19:30 - 22:30

Fitzmaurice House Party

Category
House event
Sun 21
6th Form Cookery Course (Devizes)

10:30 - 15:30

6th Form Cookery Course (Devizes)

Category
Other
Evening Prayer (Memorial Hall); Chairs - Evans

18:00

Evening Prayer (Memorial Hall); Chairs - Evans

Category
Other

Subscribe | Download