Week starting 25 September 2017

Display:

View:

Mon 25
Chair Duty: Evans/Mercers

Chair Duty: Evans/Mercers

Category
Chair Duty
Duty Staff: VAHW/JFOH/AP/EHS/RJS/SKWK/NY

Duty Staff: VAHW/JFOH/AP/EHS/RJS/SKWK/NY

Category
Duty Staff
Tea Duty: Hemens

Tea Duty: Hemens

Category
Tea Duty
Head Master's Assembly (Memorial Hall)

08:35

Head Master's Assembly (Memorial Hall)

Category
Assembly
4th Form Drama Trip 'School of Rock' (London)

15:45

4th Form Drama Trip 'School of Rock' (London)

Category
Trip
Academic Board (William Dauntsey Room)

16:20

Academic Board (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
Girls' Hockey: vs KES Bath - U15A (H)

16:30

Girls' Hockey: vs KES Bath - U15A (H)

Category
Sport
Head Master's Essay Society (Head Master's House)

18:00 - 20:00

Head Master's Essay Society (Head Master's House)

Category
Club/Society
Farmer 6th Form Curry Night (Devizes)

18:30

Farmer 6th Form Curry Night (Devizes)

Category
House event
Tue 26
4th and 5th Form Service (Memorial Hall)

08:35

4th and 5th Form Service (Memorial Hall)

Category
Other
Lower School and 6th Form Tutor Period

08:35

Lower School and 6th Form Tutor Period

Category
Other
European Day of Languages: 1st Form Breakfast (Dining Hall)

10:50 - 11:15

European Day of Languages: 1st Form Breakfast (Dining Hall)

Category
Other
Girls' Hockey: U18 County Cup (Marlborough College) - 1st (A)

14:45

Girls' Hockey: U18 County Cup (Marlborough College) - 1st (A)

Category
Sport
DW Trials

16:20 - 18:00

DW Trials

Category
Other
4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

16:20 - 17:20

4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Squash: vs Marlborough College - 1st, Intermediate Boys (A)

17:00

Squash: vs Marlborough College - 1st, Intermediate Boys (A)

Category
Sport
6th Form Cookery Course (Pavilion)

17:30

6th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
DSPA AGM (William Dauntsey Room)

19:30

DSPA AGM (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
Wed 27
Girls' Hockey: vs Sexey's School - U14B, U14C (H)

Girls' Hockey: vs Sexey's School - U14B, U14C (H)

Category
Sport
HPV Vaccinations for 2nd Form Girls

HPV Vaccinations for 2nd Form Girls

Category
Other
Boys' and Girls' Swimming: ESSA Relay Championships - U16-U18, U14/U15, U12/U13 (A - Horfield, Bristol)

08:00 - 18:00

Boys' and Girls' Swimming: ESSA Relay Championships - U16-U18, U14/U15, U12/U13 (A - Horfield, Bristol)

Category
Sport
Lower School Hymn Practice

08:35

Lower School Hymn Practice

Category
Other
Boarding Meeting (Head Master's House)

13:15

Boarding Meeting (Head Master's House)

Category
Meeting
Rugby: vs Clayesmore Prep - U13A, U13B (H) U12A, U12B (A - both depart at 13:15)

15:00

Rugby: vs Clayesmore Prep - U13A, U13B (H) U12A, U12B (A - both depart at 13:15)

Category
Sport
Debating Society: 'This house would allow prisoners to choose death over a life sentence' (N9)

16:20 - 17:20

Debating Society: 'This house would allow prisoners to choose death over a life sentence' (N9)

Squash: vs Bryanston - 1st (A)

17:30

Squash: vs Bryanston - 1st (A)

Category
Sport
Scholars/Exhibitioners' Music Recital (Old Hall)

19:30

Scholars/Exhibitioners' Music Recital (Old Hall)

Category
Music/Arts
Thu 28
Girls' Hockey: vs Sexey's School - 3rd, 4th (H)

Girls' Hockey: vs Sexey's School - 3rd, 4th (H)

Category
Sport
Girls' Hockey: vs St Mary's, Calne - 2nd (H) U15A (A)

Girls' Hockey: vs St Mary's, Calne - 2nd (H) U15A (A)

Category
Sport
Lower School Service (Memorial Hall)

08:35

Lower School Service (Memorial Hall)

Category
Service
Upper School Tutor Period

08:35

Upper School Tutor Period

Category
Other
Governors' Estates and Assets Committee (William Dauntsey Room)

10:30

Governors' Estates and Assets Committee (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
Staff Induction (Medical Centre)

14:00

Staff Induction (Medical Centre)

DW Trials

16:20 - 18:00

DW Trials

Category
Other
Choir sing at Mercers Hall, London (depart at 14:00)

18:15

Choir sing at Mercers Hall, London (depart at 14:00)

Category
Music/Arts
Fri 29
Saturday morning lessons and timings for Lessons 1-3

Saturday morning lessons and timings for Lessons 1-3

Category
Other
Inter-House Cross Country and Minor Sports Festival

11:00 - 13:00

Inter-House Cross Country and Minor Sports Festival

Category
Sport
Exeat weekend starts

13:00

Exeat weekend starts

Category
Other
International Society Trip to Thorpe Park and Oxford departs

13:30

International Society Trip to Thorpe Park and Oxford departs

Category
Trip
School transport departs

13:30

School transport departs

Category
Other
Sat 30
Exeat weekend

Exeat weekend

Category
Other
Sun 1
Exeat weekend

Exeat weekend

Category
Other
Boarders return after 18.00 and before 20.30 (or by 8.15am on Monday morning)

Boarders return after 18.00 and before 20.30 (or by 8.15am on Monday morning)

Category
Other
International Society Trip to Thorpe Park and Oxford returns

18:00

International Society Trip to Thorpe Park and Oxford returns

Category
Trip

Subscribe | Download