Week starting 2 October 2017

Display:

View:

Mon 2
Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Category
Chair Duty
Duty Staff: BHS/CGB/SC/LKE/JMH/KML/ST

Duty Staff: BHS/CGB/SC/LKE/JMH/KML/ST

Category
Duty Staff
King-Reynolds Charity Week

King-Reynolds Charity Week

Category
House event
Tea Duty: Lambert

Tea Duty: Lambert

Category
Tea Duty
Head Master's Assembly (Memorial Hall)

08:35

Head Master's Assembly (Memorial Hall)

Category
Assembly
4th Form Careers Event (Pavilion)

12:00 - 17:15

4th Form Careers Event (Pavilion)

Category
Other
1st Form Trip to Brenscombe departs

14:45

1st Form Trip to Brenscombe departs

Category
Trip
History Society: Prof. Michael Broers (LMH, Oxford) - 'The French Revolution' (William Dauntsey Room)

16:15 - 17:20

History Society: Prof. Michael Broers (LMH, Oxford) - 'The French Revolution' (William Dauntsey Room)

Category
Club/Society
'Betrayed' Annabel's

19:30

'Betrayed' Annabel's

Category
Drama
History Society: Prof. Michael Broers (LMH, Oxford) - 'Napoleon' (William Dauntsey Room)

19:30

History Society: Prof. Michael Broers (LMH, Oxford) - 'Napoleon' (William Dauntsey Room)

Category
Club/Society
Tue 3
2B and 2E RS Trip to Glastonbury

08:30 - 17:15

2B and 2E RS Trip to Glastonbury

Category
Trip
Girls' Hockey: vs St Mary's, Calne - 1st (H)

15:30

Girls' Hockey: vs St Mary's, Calne - 1st (H)

Category
Sport
DW Trials

16:20 - 18:00

DW Trials

Category
Other
'Betrayed' (Annabel's)

16:20

'Betrayed' (Annabel's)

Category
Drama
Netball: U16 Area Tournament (H)

16:30 - 19:00

Netball: U16 Area Tournament (H)

Category
Sport
1st Form Trip to Brenscombe returns

17:20

1st Form Trip to Brenscombe returns

Category
Trip
6th Form Cookery Course (Pavilion)

17:30 - 20:30

6th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Vocal and Instrumental Recital (Old Hall) - CANCELLED

19:30

Vocal and Instrumental Recital (Old Hall) - CANCELLED

Category
Music/Arts
Wed 4
Girls' Hockey: vs Farleigh School - Junior B 7s, Junior D 7s, Junior E 7s, Junior F 7s (H) Junior A 7s, Junior C 7s (A)

Girls' Hockey: vs Farleigh School - Junior B 7s, Junior D 7s, Junior E 7s, Junior F 7s (H) Junior A 7s, Junior C 7s (A)

Category
Sport
Full School Service (Lesson One starts after the service)

08:35

Full School Service (Lesson One starts after the service)

Category
Service
Rugby: vs West Hill Park - U13A (A - depart at 13:15)

15:00

Rugby: vs West Hill Park - U13A (A - depart at 13:15)

Category
Sport
History Society: 3rd Form Talk - 'Life in a World War One Trench' (Memorial Hall)

16:00 - 17:30

History Society: 3rd Form Talk - 'Life in a World War One Trench' (Memorial Hall)

Alicia Drummond - 'Let's Talk' Lecture for 4th Form pupils (Memorial Hall)

16:20 - 17:25

Alicia Drummond - 'Let's Talk' Lecture for 4th Form pupils (Memorial Hall)

Category
Other
Netball: U14 Area Tournament (H)

16:30 - 19:00

Netball: U14 Area Tournament (H)

Category
Sport
Talk for Parents - Alicia Drummond - 'Why every teenager needs a parrot' (William Dauntsey Room)

18:30

Talk for Parents - Alicia Drummond - 'Why every teenager needs a parrot' (William Dauntsey Room)

'Betrayed' (Annabel's)

19:30

'Betrayed' (Annabel's)

Category
Drama
Thu 5
2A and 2D RS Trip to Glastonbury

08:30 - 17:15

2A and 2D RS Trip to Glastonbury

Category
Trip
Staff Induction (N1)

14:00

Staff Induction (N1)

Girls' Hockey: vs Prior Park College - 4th (H)

15:30

Girls' Hockey: vs Prior Park College - 4th (H)

Category
Sport
DW Trials

16:20 - 18:00

DW Trials

Category
Other
Farmer 5th Form Meal and Cinema Trip (Trowbridge)

17:30

Farmer 5th Form Meal and Cinema Trip (Trowbridge)

Category
House event
Fri 6
1st Form Prefect Mentoring Session

08:35

1st Form Prefect Mentoring Session

Guitar Recital (Old Hall)

14:00 - 14:30

Guitar Recital (Old Hall)

Category
Music/Arts
Physics Flight Demonstration: Richard Browning, The Real Iron Man (Pavilion)

16:20 - 17:20

Physics Flight Demonstration: Richard Browning, The Real Iron Man (Pavilion)

Category
Other
Physics Society Lecture: Richard Browning - 'Human flight reimagined' (Pavilion)

19:30

Physics Society Lecture: Richard Browning - 'Human flight reimagined' (Pavilion)

Category
Other
Sat 7
Girls' Hockey: vs Bradfield College - 1st, 2nd, 3rd, 4th, U14C (H) U14A, U14B (A - both depart at 12:15) U15A, U15B, U15C (A)

Girls' Hockey: vs Bradfield College - 1st, 2nd, 3rd, 4th, U14C (H) U14A, U14B (A - both depart at 12:15) U15A, U15B, U15C (A)

Category
Sport
OPEN MORNING

OPEN MORNING

Category
Headline
Rugby: vs KE Southampton - U13A, U13B, U12A, U12B (H)

13:30

Rugby: vs KE Southampton - U13A, U13B, U12A, U12B (H)

Category
Sport
Girls' Hockey: vs Farleigh School - U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s(A)

14:00

Girls' Hockey: vs Farleigh School - U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s(A)

Category
Sport
Rugby: vs KE Southampton - 1st, 2nd, Colts A (H)

14:30

Rugby: vs KE Southampton - 1st, 2nd, Colts A (H)

Category
Sport
Rugby: vs Marlborough College - Colts B (H)

14:30

Rugby: vs Marlborough College - Colts B (H)

Category
Sport
Rugby: vs KE Southampton - U15A, U15B, U14A, U14B (A - all depart at 12:15)

15:00

Rugby: vs KE Southampton - U15A, U15B, U14A, U14B (A - all depart at 12:15)

Category
Sport
Manor Campfire Evening

18:30

Manor Campfire Evening

Category
House event
Sun 8
Lambert House Trip to Thorpe Park

08:30 - 17:00

Lambert House Trip to Thorpe Park

Category
House event

Subscribe | Download