Week starting 6 November 2017

Display:

View:

    1. Nov 06 Mon

      1. Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice
      2. Duty Staff: STM/TWB/EMAL/ERO/JAS/DAW
      3. GCSE Devising Performances
      4. Tea Duty: Lambert
      5. 08:35
        Head Master's Assembly (Memorial Hall)
      6. 16:00-17:20
        Boys' and Girls' Swimming: vs Sheldon School - U14/U15, U12/U13 (H)
      7. 17:30
        Staff Common Room AGM
      8. 18:00-20:00
        Head Master's Essay Society (Head Master's House)
    2. Nov 07 Tue

      1. Senior (6th Form) Mathematics Challenge
      2. 08:35
        Upper School and Lower School House Time
      3. 08:50-10:10
        Elevate Study Skills - 1st Form (Pavilion)
      4. 10:30
        Governors' Audit and Risk Committee (William Dauntsey Room)
      5. 14:45-16:00
        Elevate Study Skills - 2nd Form (Pavilion)
      6. 16:20-17:20
        4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)
      7. 16:20
        GCSE Devising Performances
      8. 19:30
        Mercers' Lecture: Steve Back shall (Memorial Hall)
    3. Nov 08 Wed

      1. 08:35
        Full School Remembrance Service (Lesson One starts after the service)
      2. 13:50
        Academic Steering Group (N1)
      3. 15:15
        Rugby: vs Prior Park College - U13A, U13B, U12A, U12B (A - all depart at 13:15)
      4. 16:15
        Football: vs Lavington - U15 (H)
      5. 16:20
        GCSE Devising Performances
      6. 17:30-20:30
        Russell Cobb, Illustrator and Photographer, Private View (Art School) - exhibition was for three weeks and closes on Wednesday 29 November
    4. Nov 09 Thu

      1. Girls' Hockey: vs Clayesmore - 1st, 2nd, 3rd (H) U15A (A)
      2. 08:35
        Upper School and Lower School House Time
      3. 12:35-13:50
        Dance Band Rehearsal with Oli Rockberger (Pavilion)
      4. 13:50-14:30
        Lower School Inter-House Chess Competition (Science Seminar Room)
      5. 15:00
        Rugby: vs Bishop Wordsworth's School - 3rd (A)
      6. 16:00-17:20
        Boys' Swimming: vs Sherborne - U16-U18, U12-U15 (H)
      7. 19:30
        Jazz Night with the Dance Band (Pavilion)
    5. Nov 10 Fri

      1. 08:35
        1st Form Prefect Mentoring Session
      2. 11:55-13:10
        L6th 'Safe Drive Stay Alive' Road Show (Memorial Hall)
      3. 14:00-14:30
        Chamber Recital (Old Hall)
      4. 18:30-20:30
        1st Form Parents' Evening (Memorial Hall)
    6. Nov 11 Sat

      1. Girls' Hockey: vs Wellington College - 3rd, 4th, U15A, U15B, U15C (H) 1st, U14C (A - both depart at 11:35) 2nd, U14B (A - both depart at 12:15) U14A (A)
      2. 10:50-17:30
        Rifle Shooting: BSSRA Long Range Challenge (Bisley)
      3. 12:00
        Parent Reception for 2nd and 3rd Form pupils (Pavilion)
      4. 14:45
        Rugby: vs Bishop Wordsworth's School - Colts A, Colts B, U14A, U14B (H) 1st, 2nd, U15A, U15B (A)
    7. Nov 12 Sun

      1. 10:45
        **Remembrance Day Service (Memorial Hall)
      2. 14:00
        Manor Trip to Trowbridge Cinema
      3. 19:30-21:30
        Mercers' House Soiree (Dining Hall)

Subscribe | Download