Week starting 13 November 2017

Display:

View:

Mon 13
Chair Duty: Evans/Mercers

Chair Duty: Evans/Mercers

Category
Chair Duty
Duty Staff: MJO/DCH/JDH/DSI/JLL/LMQ/PKW

Duty Staff: MJO/DCH/JDH/DSI/JLL/LMQ/PKW

Category
Duty Staff
Tea Duty: Farmer

Tea Duty: Farmer

Category
Tea Duty
Head Master's Assembly (Memorial Hall)

08:35

Head Master's Assembly (Memorial Hall)

Category
Assembly
Senior Girls' Inter-House Badminton Competition

16:10

Senior Girls' Inter-House Badminton Competition

Category
Sport
Academic Board (William Dauntsey Room)

16:20

Academic Board (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
Girls' Swimming: vs Godolphin - U15-U18, U13/U14, U12 (A - all depart at 16:00)

17:15 - 19:30

Girls' Swimming: vs Godolphin - U15-U18, U13/U14, U12 (A - all depart at 16:00)

Category
Sport
Head Master's Essay Society (Head Master's House)

18:00 - 20:00

Head Master's Essay Society (Head Master's House)

Category
Club/Society
Tue 14
4th and 5th Form Service (Memorial Hall)

08:35

4th and 5th Form Service (Memorial Hall)

Category
Service
Lower School and 6th Form Tutor Period

08:35

Lower School and 6th Form Tutor Period

Category
Other
Food Committee Meeting (N1)

13:50

Food Committee Meeting (N1)

4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

16:20 - 17:20

4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
U6th and L6th Theatre Studies Trip - 'Tin Drum' (Bristol)

17:00

U6th and L6th Theatre Studies Trip - 'Tin Drum' (Bristol)

Category
Trip
6th Form Cookery Course (Pavilion)

17:30 - 20:30

6th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Rehearsal for the Autumn Concert

18:00 - 19:00

Rehearsal for the Autumn Concert

Category
Music/Arts
Wed 15
Lower School Hymn Practice

08:35

Lower School Hymn Practice

Category
Other
Girls' Hockey: vs Thorngrove School - U13C 7s (H)

14:15

Girls' Hockey: vs Thorngrove School - U13C 7s (H)

Category
Sport
Girls' Hockey: vs Sexey's School - U12C 7s, U12D 7s (H)

15:15

Girls' Hockey: vs Sexey's School - U12C 7s, U12D 7s (H)

Category
Sport
Debating Society: 'This house believes that the government should pay house wives and house husbands for their work' (N9)

16:20 - 17:20

Debating Society: 'This house believes that the government should pay house wives and house husbands for their work' (N9)

Category
Club/Society
DSPA Travel Scholarship Presentations (William Dauntsey Room)

18:30

DSPA Travel Scholarship Presentations (William Dauntsey Room)

Category
Other
Thu 16
Girls' Hockey: vs Godolphin - 2nd (H) U15A (A)

Girls' Hockey: vs Godolphin - 2nd (H) U15A (A)

Category
Sport
Lower School Service (Memorial Hall)

08:35

Lower School Service (Memorial Hall)

Category
Service
Upper School Tutor Period

08:35

Upper School Tutor Period

Category
Other
Lower School Inter-House Chess Competition (Science Seminar Room)

13:50 - 14:30

Lower School Inter-House Chess Competition (Science Seminar Room)

Category
Other
Autumn Concert (Memorial Hall)

19:30

Autumn Concert (Memorial Hall)

Category
Music/Arts
Fri 17
6th Form Service (Memorial Hall)

08:35

6th Form Service (Memorial Hall)

Category
Service
Lower School and 4th/5th Form Tutor Period

08:35

Lower School and 4th/5th Form Tutor Period

Category
Other
Gilliat Music Prize Heats (Old Hall)

13:30

Gilliat Music Prize Heats (Old Hall)

Category
Music/Arts
Gilliat Music Prize Heats (Old Hall)

16:20

Gilliat Music Prize Heats (Old Hall)

Category
Music/Arts
A Level Spanish Film (ML2)

17:30 - 20:00

A Level Spanish Film (ML2)

Category
Other
Sat 18
Fencing: vs Abingdon (A)

Fencing: vs Abingdon (A)

Category
Sport
Girls' Hockey: vs Bryanston - U15A, U15B, U14A, U14B, U14C (H) 1st, 4th (A - both depart at 12:15) 2nd, 3rd (A)

Girls' Hockey: vs Bryanston - U15A, U15B, U14A, U14B, U14C (H) 1st, 4th (A - both depart at 12:15) 2nd, 3rd (A)

Category
Sport
Primary Schools' Outreach Hockey Tournament

08:45 - 12:00

Primary Schools' Outreach Hockey Tournament

Category
Sport
Warhammer School League Heat 1 (Bath)

09:00 - 15:00

Warhammer School League Heat 1 (Bath)

Category
Other
Girls' Hockey: vs Kingswood - U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s (H)

13:00

Girls' Hockey: vs Kingswood - U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s (H)

Category
Sport
Rugby: vs Kingswood - U13A, U13B (H)

13:30

Rugby: vs Kingswood - U13A, U13B (H)

Category
Sport
Rugby: vs Kingswood - U15A, U15B, U14A, U14B (H) 1st, 2nd, 3rd, Colts A, Colts B, U12A, U12B (A)

14:45

Rugby: vs Kingswood - U15A, U15B, U14A, U14B (H) 1st, 2nd, 3rd, Colts A, Colts B, U12A, U12B (A)

Category
Sport
International Society Trip

19:00 - 22:30

International Society Trip

Category
Other
Sun 19
LCM Drum Examinations (Farmer Room)

LCM Drum Examinations (Farmer Room)

Category
Music/Arts
6th Form Cookery Course (Devizes)

10:00 - 16:00

6th Form Cookery Course (Devizes)

Category
Other
Manor Trip to Splashdown, Poole

10:00 - 16:00

Manor Trip to Splashdown, Poole

Category
Trip
Evening Prayer (Memorial Hall); Chairs - Fitzmaurice

18:00

Evening Prayer (Memorial Hall); Chairs - Fitzmaurice

Category
Other
'Noughts and Crosses' Rehearsal

23:00

'Noughts and Crosses' Rehearsal

Category
Drama

Subscribe | Download