February 2018

Display:

View:

Show Categories
Mon 29
Chair Duty: Evans/Mercers

Chair Duty: Evans/Mercers

Category
Chair Duty
Duty Staff: JD/SEB/PCG/PJM/PAS/JMW

Duty Staff: JD/SEB/PCG/PJM/PAS/JMW

Category
Duty Staff
Tea Duty: Farmer

Tea Duty: Farmer

Category
Tea Duty
U6th Economics Trip to the City of London

08:00 - 19:00

U6th Economics Trip to the City of London

Category
Trip
Head Master's Assembly (Memorial Hall)

08:35

Head Master's Assembly (Memorial Hall)

Category
Assembly
6th Form Theatre Studies Trip - 'Grinning Man' (London)

15:45

6th Form Theatre Studies Trip - 'Grinning Man' (London)

Category
Trip
Deadline for 5th Form A-Level Options

16:00

Deadline for 5th Form A-Level Options

Category
Other
Lower School Dance Show Finale Rehearsal

16:20 - 17:20

Lower School Dance Show Finale Rehearsal

Category
Drama
Boys' Hockey: vs KES Bath - U15B (H)

16:20

Boys' Hockey: vs KES Bath - U15B (H)

Category
Sport
Games Committee Meeting (Cricket Pavilion)

16:20

Games Committee Meeting (Cricket Pavilion)

Category
Meeting
Head Master's Essay Society (Head Master's House)

18:00 - 20:00

Head Master's Essay Society (Head Master's House)

Tue 30
4th and 5th Form Art Trip to London

08:35 - 19:00

4th and 5th Form Art Trip to London

Category
Trip
4th and 5th Form Service (Memorial Hall)

08:35

4th and 5th Form Service (Memorial Hall)

Category
Service
White Horse History Society: David Evans - 'Late Tsarist Russia' (H2)

16:15 - 17:20

White Horse History Society: David Evans - 'Late Tsarist Russia' (H2)

Category
Club/Society
11+ September 2018 Meeting (William Dauntsey Room)

16:15

11+ September 2018 Meeting (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
6th Form Cookery Course (Pavilion)

17:30 - 20:30

6th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Lower School Dance Show

19:00

Lower School Dance Show

Category
Drama
Upper School Vocal and Instrumental Recital (Old Hall)

19:30

Upper School Vocal and Instrumental Recital (Old Hall)

Category
Music/Arts
Wed 31
Lower School Hymn Practice (Memorial Hall)

08:35

Lower School Hymn Practice (Memorial Hall)

Category
Other
Netball: Prior Park Prep (Cricklade) Tournament - U13A (A - depart at 12:00)

13:30

Netball: Prior Park Prep (Cricklade) Tournament - U13A (A - depart at 12:00)

Category
Sport
Boys' Hockey: vs Prior Park Prep (Cricklade) - U13A 7s, U13C 7s (A - both depart at 12:45)

14:30

Boys' Hockey: vs Prior Park Prep (Cricklade) - U13A 7s, U13C 7s (A - both depart at 12:45)

Category
Sport
Boys' Hockey: vs Marlborough College - U14A (H) U14B, U14C (A)

15:00

Boys' Hockey: vs Marlborough College - U14A (H) U14B, U14C (A)

Category
Sport
Netball: vs Prior Park College - U12A, U12B, U12C (H) U13B, U13C (A)

15:15

Netball: vs Prior Park College - U12A, U12B, U12C (H) U13B, U13C (A)

Category
Sport
Boys' Hockey: vs Sexey's School - U12A 7s, U12B 7s (H)

15:30

Boys' Hockey: vs Sexey's School - U12A 7s, U12B 7s (H)

Category
Sport
Netball: vs South Wilts Grammar School - U14A, U14B, U14C (A)

16:00

Netball: vs South Wilts Grammar School - U14A, U14B, U14C (A)

Category
Sport
Upper School Debating Society: 'This house believes that anarchy is the best route to a fair and stable society.' (N9)

16:20 - 17:20

Upper School Debating Society: 'This house believes that anarchy is the best route to a fair and stable society.' (N9)

Category
Club/Society
Lower School Dance Show

19:00

Lower School Dance Show

Category
Drama
Thu 1
Boys' Hockey: vs Marlborough College - 1st, 2nd, 3rd (H) 4th, U15A, U15B (A)

Boys' Hockey: vs Marlborough College - 1st, 2nd, 3rd (H) 4th, U15A, U15B (A)

Category
Sport
Intermediate (3rd, 4th and 5th Form) Mathematics Challenge

Intermediate (3rd, 4th and 5th Form) Mathematics Challenge

Category
Other
Lower School Service (Memorial Hall)

08:35

Lower School Service (Memorial Hall)

Category
Service
Football: vs Marlborough College - 1st, 2nd (H)

14:30

Football: vs Marlborough College - 1st, 2nd (H)

Category
Sport
Netball: vs Prior Park College - 3rd, 4th (H) 1st, 2nd (A)

15:15

Netball: vs Prior Park College - 3rd, 4th (H) 1st, 2nd (A)

Category
Sport
Netball: vs Appleford - 5th (H)

15:30

Netball: vs Appleford - 5th (H)

Category
Sport
Netball: vs South Wilts Grammar School - U15A, U15B (A)

16:00

Netball: vs South Wilts Grammar School - U15A, U15B (A)

Category
Sport
Lower School Ski Trip Information Evening (Pavilion)

18:00 - 19:00

Lower School Ski Trip Information Evening (Pavilion)

Category
Trip
Scholars' Supper (Upper School Academic Scholars)

19:00 - 21:00

Scholars' Supper (Upper School Academic Scholars)

Category
Other
Fri 2
1st Form Prefect Mentoring Session

08:35

1st Form Prefect Mentoring Session

Category
Other
6th Form Service (Memorial Hall)

08:35

6th Form Service (Memorial Hall)

Category
Service
Chamber Recital (Old Hall)

14:00 - 14:30

Chamber Recital (Old Hall)

Category
Music/Arts
Boys' Hockey: vs Merchant Taylor Prep (Touring Side) - U13A 7s (H)

16:45

Boys' Hockey: vs Merchant Taylor Prep (Touring Side) - U13A 7s (H)

Category
Sport
Staff Meeting for parents and pupils in the L6th Form (Memorial Hall)

18:30 - 20:30

Staff Meeting for parents and pupils in the L6th Form (Memorial Hall)

Category
Other
Sat 3
Boys' Hockey: vs Prior Park College - 3rd, 4th, U14A, U14B (H) 1st, U15A (A - both depart at 12:15) 2nd, U15B (A)

Boys' Hockey: vs Prior Park College - 3rd, 4th, U14A, U14B (H) 1st, U15A (A - both depart at 12:15) 2nd, U15B (A)

Category
Sport
Fencing: vs Abingdon (H)

Fencing: vs Abingdon (H)

Category
Sport
Netball: vs Sherborne Girls - 1st, 2nd, 3rd (H) U15A, U15B, U15C (A - all depart at 12:15) U14A, U14B, U14C (A)

Netball: vs Sherborne Girls - 1st, 2nd, 3rd (H) U15A, U15B, U15C (A - all depart at 12:15) U14A, U14B, U14C (A)

Category
Sport
Careers Event: 'Careers in the City'

08:45 - 09:50

Careers Event: 'Careers in the City'

Category
Other
Netball: vs Hampshire Collegiate School - U13B, U12B (A - both depart at 12:15)

14:00

Netball: vs Hampshire Collegiate School - U13B, U12B (A - both depart at 12:15)

Category
Sport
Boys' Hockey: vs West Hill Park - Junior A 7s, Junior B 7s (A)

14:45

Boys' Hockey: vs West Hill Park - Junior A 7s, Junior B 7s (A)

Category
Sport
Valentine's Ball (Memorial Hall)

19:30 - 22:30

Valentine's Ball (Memorial Hall)

Category
Other
Sun 4
DW Waterside A Race

DW Waterside A Race

Category
Trip
MUN Conference (Bristol)

07:30 - 20:00

MUN Conference (Bristol)

Category
Other
National Warhammer Schools' League Heat 3 (Bath)

09:00 - 16:30

National Warhammer Schools' League Heat 3 (Bath)

Category
Trip
Lower School Parent/Pupil Clay Pigeon Shooting Trip to Barbury Shooting School, Wroughton

09:30 - 12:30

Lower School Parent/Pupil Clay Pigeon Shooting Trip to Barbury Shooting School, Wroughton

Category
Trip
Manor Shopping Trip to Salisbury

11:00 - 16:00

Manor Shopping Trip to Salisbury

Category
House event
** Candlemas Service (All Saints' Church, West Lavington)

18:00

** Candlemas Service (All Saints' Church, West Lavington)

Category
Starred Service
Mon 5
1st Form Language Changeover Day

1st Form Language Changeover Day

Category
Other
Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Category
Chair Duty
Duty Staff: STM/TWB/EMAL/ERO/JAS/DAW

Duty Staff: STM/TWB/EMAL/ERO/JAS/DAW

Category
Duty Staff
Tea Duty: King-Reynolds

Tea Duty: King-Reynolds

Category
Tea Duty
DPT and MEN ACWY Immunisations - 3rd Form (Boys and Girls) (Pavilion)

08:30 - 14:30

DPT and MEN ACWY Immunisations - 3rd Form (Boys and Girls) (Pavilion)

Category
Other
Head Master's Assembly (Memorial Hall)

08:35

Head Master's Assembly (Memorial Hall)

Category
Assembly
Netball: 3rd Form Inter-House Competition

11:15

Netball: 3rd Form Inter-House Competition

Category
House event
Netball: 1st and 2nd Form Inter-House Competition

14:45

Netball: 1st and 2nd Form Inter-House Competition

Category
House event
White Horse History Society Symposium: 'Henry VII: Great King or corrupt and ineffectual miser?' H2

16:15

White Horse History Society Symposium: 'Henry VII: Great King or corrupt and ineffectual miser?' H2

Category
Club/Society
Upper School Tutorial Board (William Dauntsey Room)

16:20

Upper School Tutorial Board (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
U6th Theatre Studies Exam Performances

16:30

U6th Theatre Studies Exam Performances

Category
Exam
Girls' Swimming: vs Godolphin - U12, U13, U14 (A - all depart at 16:00)

17:00 - 19:15

Girls' Swimming: vs Godolphin - U12, U13, U14 (A - all depart at 16:00)

Category
Sport
Rendell 3rd Form Movie and Pizza Night

17:30 - 20:00

Rendell 3rd Form Movie and Pizza Night

Category
House event
Head Master's Essay Society (Head Master's House)

18:00 - 20:00

Head Master's Essay Society (Head Master's House)

Tue 6
Senior Team Maths Challenge National Final

Senior Team Maths Challenge National Final

Category
Other
Careers: Visit of RAF Liaison Officer

13:30

Careers: Visit of RAF Liaison Officer

Category
Other
Netball: vs South Wilts Grammar School - 1st, 2nd (A)

16:00

Netball: vs South Wilts Grammar School - 1st, 2nd (A)

Category
Sport
Lower School Tutorial Board (H2)

16:20

Lower School Tutorial Board (H2)

Category
Meeting
U6th Theatre Studies Exam Performances

16:30

U6th Theatre Studies Exam Performances

Category
Exam
Mercers' Lecture: Nigel Owens (Memorial Hall)

19:30

Mercers' Lecture: Nigel Owens (Memorial Hall)

Category
Other
Wed 7
Boys' Hockey: vs Beechen Cliff - U14A, U13A (H)

Boys' Hockey: vs Beechen Cliff - U14A, U13A (H)

Category
Sport
Full School Service (Lesson One starts after the service)

08:35

Full School Service (Lesson One starts after the service)

Category
Service
Netball: Prior Park College Netball Festival - U13C (A - depart at 13:15)

14:30

Netball: Prior Park College Netball Festival - U13C (A - depart at 13:15)

Category
Sport
Netball: vs South Wilts Grammar School - U12A, U12B (A)

16:00

Netball: vs South Wilts Grammar School - U12A, U12B (A)

Category
Sport
Netball: vs Godolphin - U14A, U14B, U14C, U13A, U13B (A)

16:10

Netball: vs Godolphin - U14A, U14B, U14C, U13A, U13B (A)

Category
Sport
6th Form Film Club (N6)

16:15 - 19:30

6th Form Film Club (N6)

Category
Club/Society
U6th Theatre Studies Exam Performances

16:30

U6th Theatre Studies Exam Performances

Category
Exam
Thu 8
Governance, Compliance and Safeguarding Committee (William Dauntsey Room)

10:30

Governance, Compliance and Safeguarding Committee (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
24 hour Charity Event starts

10:45

24 hour Charity Event starts

Category
Other
Boys' Hockey: vs Beechen Cliff - 1st (H)

14:30

Boys' Hockey: vs Beechen Cliff - 1st (H)

Category
Sport
Football: vs Wycliffe College - 1st, 2nd (H)

14:30

Football: vs Wycliffe College - 1st, 2nd (H)

Category
Sport
Boys' Hockey: vs Downside - 2nd (H) 3rd (A)

14:45

Boys' Hockey: vs Downside - 2nd (H) 3rd (A)

Category
Sport
Netball: Senior Girls' A and B Team Inter-House Competitions

14:45

Netball: Senior Girls' A and B Team Inter-House Competitions

Category
Sport
Basketball: vs Canford - 1st (H)

15:00

Basketball: vs Canford - 1st (H)

Category
Sport
Lower School Maths and English Inter-House Competition

16:20

Lower School Maths and English Inter-House Competition

Category
Other
Lambert 4th and 5th Form Pizza and Movie Night

17:30 - 20:30

Lambert 4th and 5th Form Pizza and Movie Night

Category
House event
Music Department Meeting

17:30 - 18:30

Music Department Meeting

Category
Music/Arts
Music Department Parents' Evening

19:00 - 20:30

Music Department Parents' Evening

Category
Music/Arts
Fri 9
Saturday morning lessons and timings

Saturday morning lessons and timings

Category
Other
U6th History Trip to Paris departs

03:00

U6th History Trip to Paris departs

Category
Trip
24 hour Charity Event ends

10:45

24 hour Charity Event ends

Category
Other
3rd Form Options Presentation (Memorial Hall)

12:00

3rd Form Options Presentation (Memorial Hall)

Category
Other
Half-term starts

12:45

Half-term starts

Category
Other
Manor bus departs

13:20

Manor bus departs

Category
Other
School transport departs

13:30

School transport departs

Category
Other
Sat 10
Arctic Adventure 2018 departs

09:00

Arctic Adventure 2018 departs

Category
Trip
Sun 11
Mon 12
U6th History Trip to Paris returns

23:00

U6th History Trip to Paris returns

Category
Other
Tue 13
Wed 14
Thu 15
Fri 16
Sat 17
Arctic Adventure 2018 returns

15:00

Arctic Adventure 2018 returns

Category
Trip
Sun 18
Boarders return after 18:00 and before 20:00

Boarders return after 18:00 and before 20:00

Category
Other
Half-term ends

Half-term ends

Category
Other
Mon 19
Chair Duty: Evans/Mercers

Chair Duty: Evans/Mercers

Category
Chair Duty
Duty Staff: MJO/DCH/JDH/DSI/JLL/LMQ

Duty Staff: MJO/DCH/JDH/DSI/JLL/LMQ

Category
Duty Staff
Tea Duty: Hemens

Tea Duty: Hemens

Category
Tea Duty
Rendell 3rd Form Options Advice (H4)

16:20

Rendell 3rd Form Options Advice (H4)

Category
Other
Manor 3rd Form Options Advice (The Manor)

17:30

Manor 3rd Form Options Advice (The Manor)

Category
Other
Head Master's Essay Society (Head Master's House)

18:00 - 20:00

Head Master's Essay Society (Head Master's House)

Tue 20
4th and 5th Form Service (Memorial Hall)

08:35

4th and 5th Form Service (Memorial Hall)

Category
Service
Scott 3rd Form Options Advice (H4)

14:00

Scott 3rd Form Options Advice (H4)

Category
Other
Boys' and Girls' Swimming: vs St Johns - U12-U15, U16-U18 (H)

16:00

Boys' and Girls' Swimming: vs St Johns - U12-U15, U16-U18 (H)

Category
Sport
Netball: vs South Wilts Grammar School - U16A (H)

16:00

Netball: vs South Wilts Grammar School - U16A (H)

Category
Sport
4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

16:15 - 17:20

4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Boys' Hockey: vs KES Bath - U14A (H)

16:20

Boys' Hockey: vs KES Bath - U14A (H)

Category
Sport
6th Form Cookery Course (Pavilion)

17:30 - 20:30

6th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Lambert 6th Form Pizza and Movie Night

17:30 - 20:30

Lambert 6th Form Pizza and Movie Night

Category
House event
Wed 21
Lower School Hymn Practice (Memorial Hall)

08:35

Lower School Hymn Practice (Memorial Hall)

Category
Other
Netball: KES Bath Tournament - U13A (A - depart at 11:15)

12:45

Netball: KES Bath Tournament - U13A (A - depart at 11:15)

Category
Sport
Prefect Meeting (Pavilion)

13:15

Prefect Meeting (Pavilion)

Category
Meeting
Middle School Music Competition Heats (Old Hall)

13:30

Middle School Music Competition Heats (Old Hall)

Category
Music/Arts
Netball: Farleigh Tournament - U13B (A - depart at 11:55)

13:30

Netball: Farleigh Tournament - U13B (A - depart at 11:55)

Category
Sport
Forbes 3rd Form Options Advice (H4)

14:00

Forbes 3rd Form Options Advice (H4)

Category
Other
Senior Girls' A and B Team Inter-House Swimming

16:00 - 17:20

Senior Girls' A and B Team Inter-House Swimming

Category
Sport
Upper School Debating Society: 'This house believes that modern capitalist systems are in need of urgent reform' (N9)

16:20 - 17:20

Upper School Debating Society: 'This house believes that modern capitalist systems are in need of urgent reform' (N9)

Category
Club/Society
Middle School Music Competition Heats (Old Hall)

16:20

Middle School Music Competition Heats (Old Hall)

Category
Music/Arts
Chinese New Year Meal

19:00

Chinese New Year Meal

Category
Other
Thu 22
Boys' Hockey: vs KES Bath - 2nd, 3rd (H) 1st (A)

Boys' Hockey: vs KES Bath - 2nd, 3rd (H) 1st (A)

Category
Sport
Lower School Service (Memorial Hall)

08:35

Lower School Service (Memorial Hall)

Category
Service
Football: vs Clayesmore - 1st (H)

14:30

Football: vs Clayesmore - 1st (H)

Category
Sport
Basketball: vs Wycliffe - 1st (H)

15:00

Basketball: vs Wycliffe - 1st (H)

Category
Sport
Netball: vs Lavington School - 3rd (A)

15:45

Netball: vs Lavington School - 3rd (A)

Category
Sport
Netball: vs Godolphin - 1st, 2nd, U15A, U15B, U15C (A)

16:10

Netball: vs Godolphin - 1st, 2nd, U15A, U15B, U15C (A)

Category
Sport
Junior Scholars

16:15 - 17:15

Junior Scholars

Category
Footer
Fri 23
1st Form Prefect Mentoring Session

08:35

1st Form Prefect Mentoring Session

Category
Other
6th Form Service (Memorial Hall)

08:35

6th Form Service (Memorial Hall)

Category
Service
3rd Form Parents' Evening (Memorial Hall)

18:30 - 20:30

3rd Form Parents' Evening (Memorial Hall)

Category
Other
Netball: Trip to watch Team Bath vs Surrey Storm (depart at 18:00)

19:30

Netball: Trip to watch Team Bath vs Surrey Storm (depart at 18:00)

Category
Trip
Sat 24
Boys' Hockey: vs Dean Close - 1st, 2nd, 3rd, 4th (H) U15C, U14A, U14B (A - all depart at 12:15) U15A, U15B (A)

Boys' Hockey: vs Dean Close - 1st, 2nd, 3rd, 4th (H) U15C, U14A, U14B (A - all depart at 12:15) U15A, U15B (A)

Category
Sport
Boys' Hockey: vs Wells Cathedral School - U13A 7s, U12A 7s (H)

13:00

Boys' Hockey: vs Wells Cathedral School - U13A 7s, U12A 7s (H)

Category
Sport
Netball: Bradfield College Tournament - 1st (A - depart at 11:00)

13:00

Netball: Bradfield College Tournament - 1st (A - depart at 11:00)

Category
Sport
Football: vs Downside - 1st, 2nd (H)

14:30

Football: vs Downside - 1st, 2nd (H)

Category
Sport
Netball: vs Clayesmore - 2nd, 3rd, U15A, U14A, U14B (H) 4th, 5th, U15B, U15C, U15D (A)

14:30

Netball: vs Clayesmore - 2nd, 3rd, U15A, U14A, U14B (H) 4th, 5th, U15B, U15C, U15D (A)

Category
Sport
Manor Night Hike

19:00 - 21:00

Manor Night Hike

Category
House event
Evans House Party

19:30 - 22:30

Evans House Party

Category
House event
Sun 25
'Black Comedy' Rehearsal (Annabel's)

'Black Comedy' Rehearsal (Annabel's)

Category
Drama
Manor Cookery Day (Manor)

Manor Cookery Day (Manor)

Category
House event
Rockfest Rehearsals (Memorial Hall)

Rockfest Rehearsals (Memorial Hall)

Category
Other
Dauntsey's Dance Company performance at U.Dance Regional Competition (Bournemouth) - CANCELLED

09:00 - 21:00

Dauntsey's Dance Company performance at U.Dance Regional Competition (Bournemouth) - CANCELLED

Category
Trip
6th Form Cookery Course (Devizes)

10:30 - 15:30

6th Form Cookery Course (Devizes)

Category
Other
Mon 26
Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Chair Duty: Jeanne/Fitzmaurice

Category
Chair Duty
Duty Staff: KBG/DAFT/SMM/HXH/GSW/DZ

Duty Staff: KBG/DAFT/SMM/HXH/GSW/DZ

Category
Duty Staff
Tea Duty: Lambert

Tea Duty: Lambert

Category
Tea Duty
2nd Form Geography classes: Rainforest Roadshow (William Dauntsey Room)

08:55 - 14:00

2nd Form Geography classes: Rainforest Roadshow (William Dauntsey Room)

Category
Other
Lower School Rockfest

14:00

Lower School Rockfest

Category
Drama
Upper School Rockfest

16:20

Upper School Rockfest

Category
Drama
School transport departs

18:00

School transport departs

Category
Other
Sports' Lecture: Concussion in Sport (The Pavilion)

19:00

Sports' Lecture: Concussion in Sport (The Pavilion)

Category
Other
Tue 27
U6th Mock Examinations (Memorial Hall)

U6th Mock Examinations (Memorial Hall)

Category
Exam
Food Committee (N1)

13:50

Food Committee (N1)

Category
Meeting
4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

16:15 - 17:20

4th and 5th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
6th Form Cookery Course (Pavilion)

17:30 - 20:30

6th Form Cookery Course (Pavilion)

Category
Other
Girls' Swimming: vs St Mary's, Calne - U12-U13, U14-U15, U16-U18 (A - all depart at 16:30)

17:30 - 19:30

Girls' Swimming: vs St Mary's, Calne - U12-U13, U14-U15, U16-U18 (A - all depart at 16:30)

Category
Sport
'Black Comedy' (Annabel's)

19:30

'Black Comedy' (Annabel's)

Category
Drama
Wed 28
U6th Mock Examinations (Memorial Hall)

U6th Mock Examinations (Memorial Hall)

Category
Exam
Boys' Hockey: vs Monkton Prep - Junior B 7s, Junior C 7s (H) Junior A 7s, Junior D 7s (A)

Boys' Hockey: vs Monkton Prep - Junior B 7s, Junior C 7s (H) Junior A 7s, Junior D 7s (A)

Category
Sport
Netball: vs Lavington School - U12A, U12B (H) U13A, U13B, U13C (A)

Netball: vs Lavington School - U12A, U12B (H) U13A, U13B, U13C (A)

Category
Sport
Deadline for 3rd Form GCSE Options

09:00

Deadline for 3rd Form GCSE Options

Category
Other
Netball: vs St Mary's, Calne - U14A, U14B, U14C (H)

15:00

Netball: vs St Mary's, Calne - U14A, U14B, U14C (H)

Category
Sport
Upper School Debating Society: 'This house would release all non-violent prisoners immediately' (N9)

16:20 - 17:20

Upper School Debating Society: 'This house would release all non-violent prisoners immediately' (N9)

Category
Club/Society
'Black Comedy' (Annabel's)

16:20

'Black Comedy' (Annabel's)

Category
Drama
ABRSM Theory Examination (Farmer Room)

17:00

ABRSM Theory Examination (Farmer Room)

Thu 1
U6th Mock Examinations (Memorial Hall)

U6th Mock Examinations (Memorial Hall)

Category
Exam
Boys' Hockey: vs Warminster School - 2nd (H) 1st (A)

Boys' Hockey: vs Warminster School - 2nd (H) 1st (A)

Category
Sport
Cross-Country (A - Marlborough College)

Cross-Country (A - Marlborough College)

Category
Sport
World Book Day: Readathon (Library)

08:30 - 17:30

World Book Day: Readathon (Library)

Category
Other
Governors' Finance and General Purposes Committee (William Dauntsey Room)

09:30 - 13:30

Governors' Finance and General Purposes Committee (William Dauntsey Room)

Category
Meeting
Football: vs KES Bath - 1st, 2nd (A - both depart at 12:35)

14:30

Football: vs KES Bath - 1st, 2nd (A - both depart at 12:35)

Category
Sport
Boys' Hockey: vs Hampshire Collegiate School - U15B (A)

15:00

Boys' Hockey: vs Hampshire Collegiate School - U15B (A)

Category
Sport
Basketball: vs Bradfield College - 1st (A - Depart at 13:50)

15:30

Basketball: vs Bradfield College - 1st (A - Depart at 13:50)

Category
Sport
Netball: vs Monkton Combe - 1st, 3rd (H) 2nd, 4th (A)

15:30

Netball: vs Monkton Combe - 1st, 3rd (H) 2nd, 4th (A)

Category
Sport
Girls' Swimming: vs Stonar - U12/U13B, U14-U16B (H)

16:45 - 18:00

Girls' Swimming: vs Stonar - U12/U13B, U14-U16B (H)

Category
Sport
'Black Comedy' (Annabel's)

19:30

'Black Comedy' (Annabel's)

Category
Drama
Middle School Music Competition Final (Old Hall)

19:30

Middle School Music Competition Final (Old Hall)

Category
Music/Arts
Fri 2
'Taste of Dauntsey's' (13+ for September 2019) (Pavilion)

08:30 - 17:00

'Taste of Dauntsey's' (13+ for September 2019) (Pavilion)

Category
Other
1st Form Prefect Mentoring Session

08:35

1st Form Prefect Mentoring Session

Category
Other
Paris Half-Marathon Trip departs

11:00

Paris Half-Marathon Trip departs

Category
Trip
Vocal and Instrumental Recital (Old Hall)

14:00 - 14:30

Vocal and Instrumental Recital (Old Hall)

Category
Music/Arts
Upper School Careers Event: Claire Perry, MP - The World of Politics and Current Affairs (William Dauntsey Room)

16:15 - 17:15

Upper School Careers Event: Claire Perry, MP - The World of Politics and Current Affairs (William Dauntsey Room)

Category
Other
Staff Meeting for Parents and Pupils in the 4th Form (Memorial Hall)

18:30 - 20:30

Staff Meeting for Parents and Pupils in the 4th Form (Memorial Hall)

Category
Other
Sat 3
Boys' Hockey: vs Kingswood - U14A, U14B, U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s (H) 2nd, 4th (A - both depart at 12:15) 1st, 3rd, U15A, U15B (A)

Boys' Hockey: vs Kingswood - U14A, U14B, U13A 7s, U13B 7s, U12A 7s, U12B 7s (H) 2nd, 4th (A - both depart at 12:15) 1st, 3rd, U15A, U15B (A)

Category
Sport
Netball: vs Warminster School - 2nd, U14A, U14B, U12C (A)

Netball: vs Warminster School - 2nd, U14A, U14B, U12C (A)

Category
Sport
Post Dauntsey's Planning for L6th pupils and parents (Memorial Hall)

10:15 - 12:15

Post Dauntsey's Planning for L6th pupils and parents (Memorial Hall)

Category
Other
Netball: vs Pangbourne College - U16A, 3rd, 4th (H) U15A, U15B, U15C (A)

14:30

Netball: vs Pangbourne College - U16A, 3rd, 4th (H) U15A, U15B, U15C (A)

Category
Sport
Football: vs Canford - 1st, 2nd (A)

14:45

Football: vs Canford - 1st, 2nd (A)

Category
Sport
Sun 4
DW Waterside C Race

DW Waterside C Race

Category
Trip
Morning Prayer (Memorial Hall); Chairs - Jeanne

10:00

Morning Prayer (Memorial Hall); Chairs - Jeanne

Category
Other
4th and 5th Form Cookery Course (Devizes)

10:30 - 15:30

4th and 5th Form Cookery Course (Devizes)

Category
Other
Manor Ice Skating Trip

11:00 - 16:00

Manor Ice Skating Trip

Category
House event
International Society Go-Karting at Wessex Raceway

14:00 - 18:00

International Society Go-Karting at Wessex Raceway

Category
Trip
Paris Half-Marathon Trip returns

23:00

Paris Half-Marathon Trip returns

Category
Sport

Subscribe | Download